Güncel / Gündem

‘Genel Hayata Etkili’ kararı ile afetzede kabul edildiler

Düzce Valiliği Düzce'nin Afet Bölgesi ilan edilmediğini, sadece selden zarar gören vatandaşların 'afetzede' kapsamına alındığını açıkladı.

‘Genel Hayata Etkili’ kararı ile afetzede kabul edildilerSelden zarar gören, can ve mal kayıplarının yaşandığı afetzedelere yönelik bir uygulamayı kapsayan ‘genel etkililik kararı’ farklı yorumlara neden oldu. 

Düzce'nin Afet Bölgesi ilan edilmesiyle ilgili beklentiler sürerken  Valilik yazılı bir açıklama yaparak, "Düzce’nin Afet Bölgesi ilan edildiğini bildirdi. Valilik daha sonra bir  düzeltme yaptı ve Düzce'nin Afet Bölgesi ilan edilmediğini, sadece selden zarar gören vatandaşların "afetzede" kapsamına alındığını duyurdu.

FARKLI YORUMLANDI

Düzce Valiliği ‘Afet Bölgesi’ açıklamasını tüm basın son dakika olarak geçti. Ardından Valilikten ikinci bir açıklama geldi ve ‘Afet Bölgesi ifadesinin ‘sehven’ kullanıldığı belirtildi. 2. Açıklama hem sosyal medya hem de ulusal medyada konu oldu. Düzce Valiliğinin 2. açıklamasının ardından AK Parti Düzce Milletvekili Ayşe Keşir ve Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü’de konuya ilişkin birer değerlendirme yaptılar. 

KEŞİR:HIZLI  AÇIKLANAN BİR KARARNAME 

Ayşe Keşir yaptığı açıklamasında, “Afet bölgesinin farklı kademeleri var. Deprem gibi bütün bölgeyi etkileyen kademe var, bir de sadece birkaç bölgeyi ilgilendiren sel gibi kademeler var. Bütün bu kategoriler değerlendirilerek zaten teknik sınıfa göre açıklanıyor. İki üç gündür hep bu şekilde söyledim. Teknik sınıflandırma hep bu kategorilere göre yapılacak diye. 

Genel hayatı etkileyen afet hem bu kayıplardan dolayı afet alt açılımı aslında ama alt açılımı genel hayatı etkileyen şeklinde oldu. Burada beklenen afetlerde yaralanın bir an önce sarılmasıdır. İlk günden itibaren devlet ne yapılması gerekiyorsa yaptığının bilincindeyiz. Sayın Cumhurbaşkanımız her gün burayı takip ediyor. O bakımdan hızlıca açıklanan bir kararname niteliği taşıyor.” ifadelerini kullandı. 

ÖZLÜ: BURAYI KAPSAMIYOR

Başkan Faruk Özlü ise “Şimdi Afetten etkilenen bir bölge var. İlin tamamını kapsamıyor. Afetten hangi bölge etkilendiyse onu kapsayan bir karardır. Mesela merkezde sel yok zarar yok. Dolayısıyla burayı kapsamıyor. Bu karar da etkilediği bölgeyi kapsıyor.” ifadelerini kullandı.

VALİLİKTEN AÇIKLAMA

Valiliğin yayınladığı düzeltme yazısında şu ifadeler yer aldı: 

Bir önceki açıklamamızda ‘afet bölgesi’ kavramı sehven yer almıştır

Düzce ili genelinde, 17 – 18 Temmuz 2019 tarihlerinde aşırı yağışlar sonucu meydana gelen sel afetinin “Genel Hayata Etkili” olduğu ve bu afet sebebiyle yapıları hasar gören vatandaşların afetzede kabul edilmesi Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığınca uygun görülmüştür. 

Afet ve acil durumdan etkilenen yerin tamamında veya bir kesiminde; yıkılıp oturulamaz veya kullanılamaz hâle geldiği belirlenen bina sayısı, zarar gören yapı ve tesislerin önemi, mahallin ekonomik ve sosyal özellikleri, normal hayat düzenindeki aksamalar, afet ve acil durumun etkilediği alanın büyüklüğü gibi hususlar gözetilerek “genel etkililik kararı” veya “genel hayata etkisizlik kararı” alınır.

Genel hayata etkililik kavramı ile olmuş veya olması muhtemel afet ve acil durum olaylarında meydana gelen veya gelmesi muhtemel hasar ve tahribatlar değerlendirilerek, o yerin etkilenme durumunun kapsamı ve hayatın olağan akışının bozulduğu ifade edilmektedir.

Böylece meydana gelen afet ve acil durumun etkilerinin kişi ya da kişilerin kendi güçleri ile gideremeyecekleri boyutta olduğu ve bu afet ve acil durum için ilgili kanun hükümleri uygulanarak hayatın olağan seyrine döndürülebilmesi ve vatandaşlarımız için gerekli olan yardımların yapılabilmesi sağlanır.

"GEREKLİ YARDIMLAR YAPILACAK" 

Valilikten yapılan açıklamanın devamında ise, “Başta Esmahanım ve Uğurlu köyleri olmak üzere selden etkilenen vatandaşlarımız için devletimizin ilgili kuruluşları ilgili mevzuat çerçevesinde gerekli yardımları yapacaktır. Halen ulaşılamayan iki vatandaşımızı arama çalışmaları ile ulaşım ve altyapının iyileştirme çalışmaları devam etmektedir” ifadelerine yer verildi.

 
Bu haber 26.07.2019 10:45:55 tarihinde eklenmiştir.


Okuyucu Yorumları

Haber Gezintisi

 • Düzcespor emin adımlarla zirveye

 • Düzcespor rakibini misafir etti

 • Bizim kızlardan müthiş galibiyet

 • Amatörde sürpriz sonuçlar

 • Vali halkla buluşacak

 • Düzce’de ihracat arttı ithalat azaldı

 • Düzce’de araç sayısı 111 bin 587 oldu

 • Dostluk için fidan diktiler

 • Düzcespor 9-0 yenildi

 • Muhtar Yesirci son yolculuğuna uğurlandı

 • Yaşlı kadın evinde ölü olarak bulundu

 • Minibüs şarampole yuvarlandı

 • Nakliyecilere iyi haber!

 • ‘Partime hizmet etmeye devam edeceğim’

 • Mağlubiyet serisi sürüyor

 • Düzce’den Yunan vekile Bayrak tepkisi

 • Bolu Dağı’nın eşsiz manzarası büyüledi

 • Emirhan sahalara döndü

Benzer Haberler