‘Hepimiz Değerliyiz’e imza attılar

Güncel / Gündem

‘Hepimiz Değerliyiz’e imza attılar

İsmetpaşa Ortaokulu öğrencileri; adalet, hoşgörü, yardım severlik, vefa doğruluk gibi değerlerle ilgili kaleme aldıkları söyleşileri “Hepimiz Değerliyiz” adlı kitapta topladı.

‘Hepimiz Değerliyiz’e imza attılarİsmetpaşa Ortaokulu öğrencileri, her yıl düzenli olarak çıkardıkları kitaplara bir yenisini daha ekledi.  2014 yılında Küçük Kalemler kitabı ile başlayan yazarlık serüveni, Geleceğin Yazarları, Yazmaya Değer, Okumaya Değer ve Hepimiz Değerliyiz serisi ile devam etti.

Kitabın imza günü, okul bahçesinde gerçekleştirildi. Yazarlık heyecanını doyasıya yaşayan öğrenciler büyük bir gururla kitaplarını imzaladılar.

GELECEK İÇİN UMUT VERİCİ

İmza törenine katılan Düzce İl Milli Eğitim Şube Müdürü Ekrem Yazar, öğrencilerin bu tür faaliyetlerinin gelecek için umut verici olduğunu kaydederek “Çocuklarımızın bu faaliyetleri gerçekten gelecek için umut verici. İnşallah bu çocuklarımızın arasından geleceğin yazarları çizerleri çıkar. Bizde gurur duyarız. Ben bu etkinlik için okul yönetimi, öğretmenler ve öğrencilerimizi tebrik ediyorum. Başarılarının devamını diliyorum” dedi.

5. KEZ YAPILIYOR

Okul Müdürü İzzet Ölmez ise bu yıl 5.si gerçekleştirilen imza günü etkinliğiyle çocuklara kendi düşüncelerini özgürce ifade etme yetisi kazandırmayı hedeflediklerinin altını çizerek “5 yıldır gerçekleştirdiğimiz bir etkinlik. Amacımız gelecekte çocuklarımızın kendi düşüncelerini özgürce ifade edebilmelerine katkı sunmak. Geleceğin yazarları yetişsin istiyoruz. Bunun için de elimizden gelen tüm desteği veriyoruz. Umarız bu çalışma amacına ulaşır ve çocuklarımız ülkemize katkı sunan bireyler olurlar” diye konuştu.

İLK GÜNKÜ HEYECANLA

İlk günkü gibi heyecanlı olduklarını vurgulayan Türkçe Öğretmeni Aydın Keskin ise bu yıl tüm okul çapında bir çalışma yaptıklarını belirterek “Biz 2014 yılında bu etkinliğe başladık. Sayımız her geçen gün arttı. Küçük Kalemler, Geleceğin Yazarları, Yazmaya Değer, Okumaya Değer kitaplarını çıkarttık. Bu yıl tüm Türkçe öğretmeni arkadaşlarımın da desteği ile bütün okul çapında bir çalışma yaptık. Kitabımıza da Hepimiz Değerliyiz ismini verdik. Biz ilk günkü gibi heyecanlı ve son derece gururluyuz. Heyecanımızı paylaşan herkese teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Kitapta söyleşileri bulunan öğrenciler adalet, doğruluk, hoşgörü, vefa gibi değerleri kendi bakış açıları ile yorumladıklarını belirttiler. Gelecekten umutlu olan minik yazarlardan bazılarının değerlindirmeleri şöyle:

Hanne Sare Yılmaz
ÖĞRETMENLERİMİZİN BÜYÜK EMEĞİ VAR

Herkes kendi söyleşilerini yazdı. Daha sonra öğretmenlerimiz yazılarımızı topladı, birleştirdi ve düzenledi. Söyleşilerimizi kitap haline getirdik. Öğretmenlerimizin çok büyük emeği var. Bize bu imkanı sundukları için teşekkür ediyoruz.

Ayşe Beyza Çetinçalı
KALPLERİMİZ DÜRÜST MÜ?

Kitabın içerisinde 4 söyleşim var. Söyleşilerimde selamlaşmanın önemi, vefa, doğruluk, dürüstlük ve adalet olgularını değerlendirdim. ‘Kalplerimiz gerçekten dürüst mü?’ sorusunu sordum. Bazen dil ile kalp aynı şeyi söylemiyor. Ayrıca selamlaşmanın ikili ilişkilerde çok güzel dostluklara vesile olabileceğini vurguladım. Vefa ve adalet ile ilgili görüşlerimi aktardım.  

Tuğçenur Işık
HOŞGÖRÜ EKSİKLİĞİNİ HİSSEDİYORUZ

Benim kitapta iki söyleşim var. Bunlardan biri hoşgörü ile alakalı. Biz kompozisyon ödevi olarak yazımızı yazmıştık. Kitaba girince hem şaşırdım hem de mutlu oldum. Hoşgörünün eksikliğini hissediyoruz. Herkesin hoşgörü beklentisi var. Bende söyleşimde bu konuya yer verdim.

Tuana Bolluk
YALANIN BEYAZI PEMBESİ OLMAZ

Bende söyleşimde doğruluk kavramına yer verdim. İçimden gelenleri,çevremde gördüklerimi yazmayı Doğruluk bilincinin oluştuğunu düşünmüyorum. Pembe ve beyaz yalan benzetmesi yapılıyor. Yalanın beyazı pembesi olmaz.

Bahar Topal
HOŞGÖRÜDE ATALARIMIZI ÖRNEK ALALIM

Benim iki söyleşim var. Biri adalet biri hoşgörü ile alakalı. Aslında her iki konuda bir noktadan sonra aynı yola çıkıyor. Ben günümüzde varmış gibi görünen adaleti biraz eleştirdim. Slında nasıl olması gerektiğini kendimce değerlendirdim. Hoşgörü yazımda da insan ayrımının yanlışlığına vurgu yaptım. Döneminin en saygın devleti olan Osmanlı Devletinde fetih politikalarından biri hoşgörüye dayalıyken, Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk dünyanın en hoşgörülü liderlerinden biriyken neden atalarımızı örnek almıyoruz?

Ömer Malik Demir
MEVLAN’DAN VEFA ÖRNEKLERİ

Bu yıl Hepimiz Değerliyiz adında bir kitap çıkarttık. Hepimiz bu kitapta güzel söyleşilere yer verdik. Bende vefa konusunu işledim. Büyük düşünür Mevlana’nın eserlerinden de yararlandım.

Aybike Yaren Yalçın
YARDIM HER ZAMAN GÖZ ÖNÜNDE OLMAZ

Okulun meclis başkanıyım. Benimde bu kitapta 3 söyleşim var. Biri doğrulukla ilgili iki yol. Ya insan anı kurtarıp yalana başvurur yada doğruyu söyleyerek sorumluluğu üstlenir. İkinci yazımda adalet ve eşitlikten bahsettim. Adaletin aynı zamanda eşitlik olmadığını örnekler vererek açıkladım. Yardım severlik konusuna da değindim. İnsanlar dünyada yardımseverliğin kalmadığını düşünüyor. Aslında yardım her zaman göz önünde olmaz. Bir evin tuğlasında bile yalnız bir kişinin eli yok.
Bu haber 15.5.2019 12:03:39 tarihinde eklenmiştir.


Okuyucu Yorumları

Haber Gezintisi

 • “Esnafın kredileri bayrama yetiştirildi”

 • Çerkes kardeşlerin efsanesi yaşatılıyor

 • Okul bahçesinde 'ata tohumu' yetiştiriyorlar

 • Jandarmadan tarihi eser operasyonu

 • “Arılar olmazsa yarınlar olmaz”

 • Güneşi fırsat bildiler sahillere akın ettiler

 • Bayramda hava sıcaklığı düşecek

 • Çivi deresi temizlendi

 • Söz Üyemizde etkinliği gerçekleştirdi

 • İşgaliye ücreti alınmayacak

 • Kuaförler ve berberler denetlendi

 • Gençlik meşalesini Sevgi Evleri'nde yaktılar

 • Ağabeyini görünce şok oldu

 • Atatürk sevgisi genç yaşlı tanımadı

 • Tüm taksiler dezenfekte edildi

 • Oyun grupları yenileniyor

 • Kaçak ava 39 bin lira ceza

 • ligler için önemli açıklama

Benzer Haberler