Güncel / Gündem

“Turizm pastasından pay almamız kaçınılmaz”

Kültür ve Turizm Müdür Vekili Resul Taştan, Düzce’nin doğal kaynakları, bozulmamış doğası, tarihi ve kültürel varlıkları, yerel yaşam tarzı, gelenekleri, 4 mevsim turizm imkanları ve önemli destinasyonlara yakınlığı ile turizm pastasından pay almasının kaçınılmaz olduğunu vurguladı.

“Turizm pastasından pay almamız kaçınılmaz”Belediye Başkan Yardımcısı Celal Kasapoğlu ise iyi organizasyon ve doğru projelerle Düzce’yi turizm alanında ileriye taşıyacaklarını söyledi. 

Turizm Haftası etkinlikleri İl Halk Kütüphanesi’nde gerçekleştirilen açılış töreni ile başladı. 

"PAY ALMAMIZ KAÇINILMAZ"

Törende konuşan Kültür ve Turizm Müdür Vekili Resul Taştan, Turizm Strateji Eylem Planı ile hedeflenen 70 milyon turist ve 70 milyar dolar turizm gelirinden Düzce’nin de pay alacağına inandığını dile getirerek “İlimizin metropol kentlere yakınlığı, doğal kaynakları, bozulmamış doğası, tarihi ve kültürel varlıkları, yerel yaşam tarzı, gelenekleri, 4 mevsim turizm imkanları ve önemli destinasyonlara yakınlığı ile dünya turizm pastasında pay alması kaçınılmaz. Ülkemizin Turizm Strateji Eylem Planında 2023 için 70 milyon turist ve 70 milyar dolar turizm geliri hedefi var. Bu hedeften Düzce’nin de pay alacağına inanıyoruz” dedi. 

"BİR ÇOK ALTERNATİFİMİZ VAR"

Taştan, Düzce’nin dünya genelinde gelişen turizm trendlerine uygun bir çok alternatifi bünyesinde barındırdığına işaret ederek “Şelalelerimiz, göllerimiz, doğamızda bu yeni trende uygun mekanlardır. Antik tiyatrosu, Roma Köprüsü, su kemerleri farklı medeniyetlere ait eserlerin sergilendiği Konuralp Müzesi, özellikle Akçakoca’da bulunan ve Unesco tarafından geçici kültürel miras listesine alınan Ceneviz Kalesi gezilmesi ve görülmesi gereken yerlerden. Düzce’nin Karadeniz’e açılan kıyısı Akçakoca, kilometrelerce uzanan şifalı kumsalları, doğası, mağarası, mimarisi ve Mavi Bayraklı Ceneviz Kalesi Plajı  ile tarihin ve estetiğin bir arada yaşandığı bir ilçemiz” diye konuştu. 

"ZENGİN SU KAYNAKLARIMIZ VAR"

Özellikle zengin su kaynaklarına vurgu yapan Taştan şöyle devam etti: “Zengin su kaynaklarına sahip ilimiz, ülkemizin ilk tabiat anıtı Samandere Şelalesi, Güzeldere Şelalesi, Büyük Melen nehri ve özellikle farklı kuş ve bitki türlerini bünyesinde barındıran Efteni Gölü gibi değerleri ile dikkat çekiyor. Yaylalarımız eko turizm yapılabilecek imkanlara sahip. Kardüz Yaylası Kültür ve Turizm Koruma Gelişim Bölgesi olarak ilan edildi. Önümüzdeki yıllarda kış turizminde önemli merkezlerden biri olacağını düşünüyoruz.”

ADRENALİN TUTKUNLARI İÇİN SEÇENEKLER

Düzce adrenalin tutkunlarına ve doğaseverlere de önemli seçenekler sunduğunu belirten Taştan “Hava, motor ve su sporları, doğa yürüyüşü, bisiklet, karavan, termal, gastronomi, kültür ve inanç turizmi ilimizde yapılabiliyor” dedi.  

“DÜZCE’Yİ İLERİYE TAŞIYACAĞIZ”

Belediye Başkan Yardımcısı Celal Kasapoğlu ise iyi organizasyon ve doğru projelerle Düzce’yi turizm alanında ileriye taşıyacaklarını kaydederek “Turizm bizim çok önemsediğimiz konuların başında geliyor. Yerel yönetim anlayışımız çerçevesinde ilin tüm dinamiklerini harekete geçirerek Düzce’yi ileriye taşımak istiyoruz. Düzce’ye katkı sağlayabilecek projeler üretmek istiyoruz. Bunu da sahip olduğumuz potansiyeller ile yapabiliriz. Düzce 2 büyük metropolün arasında, konum olarak ciddi bir avantaja sahipken maalesef bu avantajımızı çok istediğimiz yerlere taşıyamadık. Turizm alanında kat etmemiz gereken çok fazla mesafe var. İyi organizasyonlarla bunu yapabiliriz. Doğa, kültür, tarım, kış turizmi ilimizin önemli değerlerinden. Bu alanlarda turistik faaliyetlerin aktif hale getirilmesi için düzgün projeler hazırlanmalı. Projelerin işler hale gelmesi için de uygulayıcı, finansör, denetçi gibi tüm aktörlerin iyi tanımlanması gerekir. İnşallah Düzce’ye turizm anlamında önemli katkılar sağlayacağız” şeklinde açıklama yaptı. 

Program sonunda Yavuz Sultan Selim Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri protokol üyeleri ile hatıra fotoğrafı çektirdi.

 
Bu haber 15.04.2019 12:56:53 tarihinde eklenmiştir.


Okuyucu Yorumları

Haber Gezintisi

 • Düzcespor bu sezon yok

 • Kupa foto Nur’un

 • Ege takımlarının Play Off heyecanı

 • Haydi Belediyespor için salona

 • Düzce amatörde 13 maç ceza alan var

 • 2018 YILINDA DÜZCE’DE SPOR(ALMANAK )-94

 • Uyuşturucu ile mücadele için uyuma

 • Düzce Üniversitesinde Çakar farkı

 • Işık ihlaline dronlu denetim

 • Etiket oyununa geçit yok

 • Traktör devrildi: 1 ölü, 2 yaralı

 • Evsiz depremzedelerin TOKİ zaferi

 • Başkan Özlü’den çağrı

 • Yeşil Düzce sokaklarında yansıyacak

 • İYİ Parti'den önerge açıklaması

 • Polis uyuşturucu sevkiyatına geçit vermedi

 • İftar yemekleri ayaklarına geliyor

 • Başkan Özlü'den Engelliler haftası mesajı

Benzer Haberler