Bu oyunu mutlaka izleyin
Bu oyunu mutlaka izleyin. Düzce tiyatrosunun önemli isimlerinden biri olan Selçuk Develi’nin arkadaşları ile birlikte  kurduğu “Selçuk Develi  Tiyatrosu”nun ilk oyunu olan 7 Kocalı Hürmüz mutlaka izlenmesi gereken bir komedi. Uzun yıllardır Düzce şehir tiyatrosunda birlikte çalışan ekip tarafından hazırlanan ve oynanan oyun her yönü ile izlenmeye değer. Sadik Şendil tarafından  yazılan ve artık bir klasik olan 7 Kocalı Hürmüzü  Düzce’li tiyatrocular çok iyi yorumluyor. Aralık ayı biletlerinin tükendiği belirtilen bu oyun Ocak ayında tekrar sahnelenecek. Başta yönetmen Selçuk Develi olmak üzere oyunda rol alan sanatçıları, perde arkasındaki  isimsiz kahramanları tebrik ediyorum.  Tiyatroya gönül vermiş, hasbelkader  9 oyun yazmış, farklı tiyatro gruplarında rol almış amatör  tiyatrocu  olarak bu  oyunu mutlaka izleyin diyorum.

DÜZCE BELEDİYESİ SANATA DESTEK OLMALI

Düzce Belediyesi nedendir bilinmez Düzce Şehir tiyatrosunun kapısına  kilit vurdu. Gerekçe olarak maliyet gösterilmiş. Her Cuma günü  az sayıda insanın dinlediği ve çoğunluğunu iktidara yakın isimlerin oluşturduğu  konuşmacılara verilecek  para ile şehir tiyatrosu ayakta tutulabilirdi. Düzce Belediyesi geçmiş yıllarda Düzce’deki amatör tiyatro gruplarından oyun sahnelenmesi için salondan profesyonel tiyatrolarla aynı paraları istedi, amatörde oyunlarını sergileyemedi. Düzce Belediyesi başta tiyatro olmak üzere bütün sanat dallarına destek olmalı. Yaklaşık 20 yıl önce Düzce’de  en az 5 tiyatro grubu vardı.  Celil Yağız ve arkadaşlarının kurduğu düzce Şehir Tiyatrosu,  rahmetli Akif Çodur’un Düzce bölge tiyatrosu, Selçuk Develi ve Nurullah Çelebi’nin özel tiyatrosu, bizim  Cafer Göksu, Nuri Baykal  ile birlikte kurduğumuz Düzce Kültür ve Düzce Yeşilkent tiyatroları vardı. O dönemde sadece Düzce Gençlik merkezinde çalışma imkanımız  vardı. Sırayla salonda çalışır, oyunlarımızı sırayla sahnelerdik. Gençlik Merkezi müdürleri her gruba merkezin anahtarını verir, bizler kapımızı kendimiz açıp, kendimiz kapatırdık. Salon ücreti olarak çüzzi bir ücret öderdik. Yıl 2020 durum ortada. Düzce’de çok sayıda salon var ancak amatörler yüksek ücretler nedeniyle oyunlarını sergileyemiyor. Düzce Belediyesi sanatta lokomotif  görevi yapmalı., Düzce’li sanatçılara destek çıkmalı.

OYUNLARIMI AMATÖR GRUPLARA VERECEĞİM

2 yıl önce 2 yeni oyun yazdım. Bu oyunlarla yıllar sonra tekrar tiyatroya dönüş yapacaktım.  Tiyatromuzu yeniden toparlamaya başladığımız günlerde yönetmenimiz, tiyatromuzun kurucusu Cafer Göksu’yu kaybettik ve hayallerimiz gerçekleşmedi. Yazdığım komedi oyunlarını amatör gruplarla paylaşmak isterim. Bunun dışında geçtiğimiz yıl yazdığım tamamen özürlülere yönelik bir oyunum daha var. İlgilenenler benimle irtibata geçebilir. Adres Damla gazetesi

 

 

 


İlgili Etiketler

İlgili etiket bulunamamıştır.


Okuyucu Yorumları