Güncel / Gündem / Yaşam

Gurur ve hüzün bir arada...

Bugün 39’uncu yılın ilk gününde yine sizlerle birlikteyiz. Gazetemiz kurucusu Ali Beşer’in ‘Damla’sını bugünlere kadar taşıdığımız için gururluyuz ama hüzün doluyuz...
 DAMLA Gazetesi 38 yıl  önce sessiz sedasız Merhaba diyerek yayın hayatına başladı. Yıllara yeni yılları ekleyerek, durmayarak ve en önemlisi “DAMLA” adını taşıyarak bu zorlu ve meşaketli  yola sevgimizi, emeğimizi verdik.

VAZGEÇMEDİK 

9 Ocak’ta doğan Damla’yı kutlu ve zorlu yolda bugünlere taşımak kolay olmadı.  Meslek sevgisi, Düzce sevgisi, gazetecilik ve hizmet sevgisi ile bir ‘Damla’ olarak doğan gazetemiz ılımlı ve ağırbaşlı yayın hayatını bugünlere kadar sürdürmeyi başardı. Geçen yıllar zor ama istikrarlı, yılmadan, vazgeçmeden Damla’ya sarılarak geçti.

“ BİZİ SEVECEKSİNİZ  İNANIYORUZ”
38 yıl  önce sessiz sedasız, zor şartlarda  Merhaba diyerek yayın hayatına başladı. Gazetemizin kurucusu Ali Beşer’in  İlk yazısındaki sözü “ Bizi seveceksiniz inanıyoruz” oldu.
    Sevgi ile söze başladı . Sevgi Damla’sı olarak büyüdü. İlk yayınında  “Gelecekte Düzce’yi bekleyen sorunlar çığ gibi büyüyor” manşeti ile yola çıkan gazetemiz bugün hala Düzce’nin sorunlarını gündeme getirerek halkın haber alma hakkına destek oluyor. 


MESLEĞİMİZ GAZETECİLİK
 
Damla, mesleği sadece gazetecilik olan ve bunun da hakkını en iyi şekilde verme mücadelesi gösteren bir kurumdur. Basın sektöründe olmak, dışarıdan olayları analiz etmek kadar kolay değildir .

Haberleriniz zaman zaman bazı kişilerin işine gelmez.  Tarafsız olmak zorundasınız. Taraf olmasanız da taraf ilan edilirsiniz. Basını, gazeteciyi suçlamak , eleştirmek kimileri için çok basit. Kimisi ‘neden eleştirmiyorsun’ der, kimisi ‘sen nasıl yazarsın’ der aboneliği iptal etmekle tehditler eder. Olumlu eleştiriye, önerilere, yapılan hizmetlerin yayınlanmasına   tahammülleri olmaz.  “Neden yazdın” der,  “Neden sormadın” der söylenir.

 Maddi gücünü resmi ilan ve reklamlardan alan gazeteler manevi gücünü ise okuyucularından alır. Anadolu’da gazetelerin yayınlarını sürdürmelerinin maddi güce dayandığı bir gerçektir.

Bu zamana kadar herhangi bir siyasi görüşün destekçisi olmadan, menfaat ve çıkarlar için yalakalık yapmadan bugünlere geldiysek, Allah’ın izni ile inşallah bundan sonra da aynı duyarlılıkla yola devam edeceğiz.
Eleştirilere açık, herhangi bir menfaat grubuna bağlı kalmadan, kimseye boyun eğmeden, tehdide başvurmayan, dürüst, kişilik haklarına saygıya dayalı bir yayın anlayışına sahip yayın ilkesi ile doğru ve tarafsızca  yayınımız sürecek.

BİZ BU KENTTE DOĞDUK

Düzce Damla Gazetesi, var olduğu kente yıllar boyu önemli katkılar sağlamıştır. 12 Kasım 1999 Düzce depreminde sarsıntılar eşliğinde görevini sürdüren ve tüm zorluklara rağmen asla yılmayan Damla, bugünde dimdik ayakta kalmanın mücadelesini sürdürebiliyor. Sosyal, kültürel ve sanatsal faaliyetleri ile yaşamdan, siyasete her alanda hizmetini onuru ile devam ettiriyor.

 
GAZETECİLİK ZOR BİR MESLEK

Gazetecilik zamanla yarışılan heyecanlı ve zor bir meslektir. Gazeteciliğin kamuoyuna ve halka sorumluluğu da çoktur.
Görevi ve amacı kamuoyunu bilgilendirmek olan gazetecilik zor bir meslektir.   Gazeteciliğin kamuoyuna ve halka sorumluluğu da çoktur. Gazetecilikte, sevgi, saygı ve sorumluluk şarttır.  Gazeteciliğin en önemli unsuru ise güvendir.

Bilgi kaynağına en çabuk ulaşan ve bu kaynaklardan edindiği bilgi ve haberleri okurlarına sunan , haberi yazan araştıran, resim çeken, sayfaları düzenleyen , fikir ve sanat işinde çalışan kişidir.
Asıl görevi bilgilendirme olduğu için gazeteci, tarafsız, bilgili, araştırmacı ve dürüst olmalı, saygın kalmalı. Mesleki bilginin yanında meslek etiğine de önem verilmelidir.
Basın ahlakının olduğu yerde basın özgürlüğü de vardır. Gazeteciliğin en önemli unsuru ise güvendir . Tıpkı Damla’ya duyulan güven gibi..
Bu haber 09.01.2019 16:00:43 tarihinde eklenmiştir.


Okuyucu Yorumları

Haber Gezintisi

 • Destanlaşan Çanakkale’yi anlattı

 • Yeşilay haftası etkinliği düzenlendi

 • Okul öncesi eğitimin önemine vurgu yapıldı

 • Tıp ve teknoloji fakültesi’nden büyük başarı

 • Son koordinasyon toplantısı da yapıldı

 • Jandarmadan özel kutlama

 • Vee insanlar (Ankaralı Yaşar)

 • Düzce'de miting yapacak

 • Kızılay engellilerin yanında

 • 206 milyon 803 bin lira harcadılar

 • İsmail 2 maçtır suskun

 • Konya’da oynanacak

 • Pota’da rakip lider

 • Düzce de kadınlar gününe özel maç

 • Nurettin Çolak Doğanspor’da

 • Düzcespor'u yendi lider oldu

 • Zehir tacirlerine göz açtırılmıyor

 • Bakan kandil simidi dağıttı

Benzer Haberler