Güncel / Gündem

Beyaz kelebek mücadelesi başladı

Düzce İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Harun Kabaoğlu yaptığı açıklamada Haziran ve Ağustos aylarında görülen Amerikan Beyaz Kelebeğine karşı mücadele çalışmalarına başlandığını bildirdi.
n  İl Özel İdare destekli olarak alınan ilaçların zararlının yoğun olarak görüldüğü köy muhtarlıklara dağıtıldığını belirten Kabaoğlu “   Çiftçilerimizin kendi bahçelerinde yapacakları kontrollerde, yapraklarda yumurta paketleri,

 larva kümeleri ve örülmüş ağlar ile karşılaşıldığında, bunların öncelikle budama makası ile kesilmek suretiyle imha edilmeleri, popülasyonun yüksek seyretmesi halinde ise ilaçlı mücadeleye başlanmalıdır” dedi. 

 

Amerikan Beyaz Kelebeği

 Zararlısı ile Mücadeleye 

Başlama Zamanı

 

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Harun Kabaoğlu yaptığı açıklama da  Amerikan Beyaz Kelebeği Zararlısı Haziran ve Ağustos aylarında olmak üzere iki döl zararı olan bu zararlı ile mücadele kapsamında yapılan kontrollerde yapraklarda yumurta paketleri ve larva kümeleri görüldüğünden dolayı mücadele zamanının geldiğini belirterek “  Entegre Mücadele Prensipleri (IPM) kapsamında yapılacak ilaçlı mücadele de asıl amacın zararlının tamamen yok edilmesinden çok popülasyon yoğunluğu dikkate alınarak zararlının meydana getireceği zararın ekonomik zarar eşiğinin altında tutmak olmalıdır.  Bu kapsamda İl Özel İdare destekli olarak alınan ilaçların zararlının yoğun olarak görüldüğü köy muhtarlıklara dağıtılmış olup, çiftçilerimizin kendi bahçelerinde yapacakları kontrollerde, yapraklarda yumurta paketleri, larva kümeleri ve örülmüş ağlar ile karşılaşıldığında, bunların öncelikle budama makası ile kesilmek suretiyle imha edilmeleri, popülasyonun yüksek seyretmesi halinde ise ilaçlı mücadeleye başlanmalıdır” dedi 

 

l ÇEVRE DOSTU İLAÇ KULLANILMALI

İlaçlı mücadelede özellikle arılara zarar vermeyen çevre dostu ilaçların kullanılmasının önemli olduğuna dikkat çeken Kabaoğlu şöyle devam etti: “ Bu nedenle muhtarlıklara dağıtılan ilaçların kullanılması, yeterli olmaması durumunda ise çiftçilerimizin İl veya İlçe Müdürlüklerimize başvurarak yazdırdıkları reçete ile  ilacı alarak ilaçlı mücadeleye başlamaları gerekmektedir. İlaçlı mücadeleden 10-15 gün sonra ağaçlar kontrol edilmeli yeni bulaşma ya da yeni açılan yumurta paketleri varsa ikinci bir ilaçlı mücadele yapılmalıdır. Ayrıca mahallelerde Düzce Belediyesi tarafından da zararlı ile mücadele için bir organizasyon yapılmıştır .   

 

l 628 BİTKİ TÜRÜNE 

ZARAR VERİYOR

 Kabaoğlu açıklamasında  Amerikan Beyaz Kelebeği Zararlısı ile ilgili şu bilgilere yer verdi: Düzce’de uzun yıllardan beri görülen Amerikan Beyaz Kelebeği Zararlısı birinci döl zararı genellikle Haziran ayında ortaya çıkmasına rağmen bu yıl iklim koşullarındaki farklılaşma nedeniyle Mayıs ayının son haftalarında görülmeye başlanmıştır. Bir çok bitkide beslenebilme kabiliyetinde olan bu zararlı mücadele edilmediğinde popülasyonunu artırarak farklı alanlarda yeni zararlar meydana getirebilmektedir. Yapılan akademik çalışmalarda bu zararlının 628 farklı bitki türünde zarar meydana getirdiği, öncelikle en çok dut ve akçaağaçlarda görüldüğünü ayrıca diğer bitkilerden fındık, elma, armut, kiraz, bahçeleri ve hatta kavak gibi bitkilerde de zarar yaptığı tespit edilmiştir.

 

l ASIL ZARARI 

KURTÇUKLAR VERİYOR 

Amerikan Beyaz Kelebeği zararlısının asıl zararı yumurtadan çıkan larva denilen kurtçuklar yapmaktadır. Bu zararlı yumurtalarını genellikle yaprağın altına nadiren de yaprağın üst kısmına bırakmakta, yumurta kümesinden çıkan kurtçuklar yaprakta beslenmeye başlamaktadır. Bu dönemde toplu halde yaşayan kurtçuklar üzerlerine bir ağ tabakası örerek yaşamlarına devam ederler. Beslenmesini tamamlayan her bir birey bireysel yaşamaya başlar ve ardından pupa dönemine girerek ikinci döl zararı ya da ertesi yıl erginleri meydana getirmek üzere toprağın çatlakları,  çatı araları ya da ağaç gövdesindeki çatlaklara gizlenmektedir.

 

l DALLAR KONTROL EDİLMELİ 

İlk kelebek çıkışlarının 13 Nisan 2018 tarihinde görüldüğü ancak kelebek çıkışlarının peyderpey görüldüğü bu günlerde bahçelerde zararlının yumurta paketlerini bulmak için özellikle uç dallardaki yapraklar kontrol edilmelidir, Kelebek yumurta paketlerini dalların uç yapraklarına bırakması nedeniyle Tırtıl kolonilerini yada yumurta paketlerini saymak için dalların uçlarına ve genellikle yaprak altlarına bakılmalıdır. Tırtıl kolonileri fındık bahçelerinde çaprazlama olarak birer ocak atlanarak her bahçede 10 ocakta sayım yapılmalıdır. Sayımlar sonucunda Ocak başı 5 tırtıl kolonisi yada yumurta paketi tespit edilirse ekonomik zarar eşiğinin üstünde olması nedeniyle  mücadeleye karar verilmelidir.”

 

 
Bu haber 04.06.2018 10:40:03 tarihinde eklenmiştir.


Okuyucu Yorumları

Haber Gezintisi

 • Murat Şhabe bölgeselde takım çalıştıracak

 • Bakan Yardımcısı izleyip değerlendirecek

 • Akçakoca'da İtfaiyeden yangın tatbikatı

 • Liseli öğrencilere tanıtıldı

 • 2018 yılında 8 bin 160 konut satıldı

 • Özlü, terminalde incelemelerde bulundu

 • Kızılay’dan evi yanan aileye destek

 • Patlayan geminin kaptanı Düzce'li

 • “Pilot Üniversiteler Yönerge Hazırlama Çalıştayı”

 • Düzce iş ve spor camiasının acı günü

 • Düzcespor grubunda transferler

 • Düzcespor rakibine imza attı

 • Öğrencilerin ilgi odağı oldu

 • Düzcespor'da 2 futbolcu

 • Halterde yine kürsüdeyiz

 • Düzcespor grubunda sadece düzcespor

 • 2018 yılında Düzce'de spor

 • Türkiye'nin göz bebeği olabiliriz

Benzer Haberler