Eğitim / Güncel / Gündem

Sınavla öğrenci alacak liseler açıklandı!

İşte, sınavla öğrenci alacak liseler listesi : Düzce Anadolu İmam Hatip Lisesi, Düzce Fen Lisesi, Düzce Turgut Özal Anadolu Lisesi, Düzce Borsa İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

Sınavla öğrenci alacak liseler açıklandı!Düzce’de 510 öğrenci  Düzce’de Bakanlık tarafından belirlenen 5 liseye sınavla girebilecek. 

Sınavla öğrenci alacak liseler listesi Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklandı. Nitelikli liseler olarak belirlenen okulların il bazlı listelerini yayımlayan bakanlık, il ve ilçelerde yer alan sınavla öğrenci alacak liselerin isimlerini yayımladı. Düzce’de beş lise için gerçekleştirilecek olan Liselere Geçiş Sınavı (LGS) başvuruları, 11-18 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilecek.  

8'inci sınıf öğrencileri, 2 Haziran'da yapılacak isteğe bağlı merkezi sınav başvurularını 11-18 Nisan arasında yapabilecek. MEB'in kılavuzuna göre  Düzce’de sınavla girilecek lise sayısı 5 olarak belirlendi.  Akçakoca Sosyal bilimler lisesi, Düzce Anadolu İmam Hatip Lisesi, Düzce Fen Lisesi, Düzce Turgut Özal Anadolu Lisesi, Düzce Borsa İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi sınavla öğrenci alınacak liseler olarak açıklandı. 

Akçakoca Sosyal Bilimler Lisesine 90, Anadolu İmam Hatip Lisesine 120, Düzce Fen Lisesi 90, Düzce Turgut Özal Anadolu Lisesi 180, Düzce Borsa İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesine 30 öğrenci alınacak.

MEB, resmi sitesinden şu açıklamayı yaptı:

“Sınavla Öğrenci Alacak Ortaöğretim Kurumlarına İlişkin Yapılacak 2018 Yılı Merkezî Sınav Başvuru ve Uygulama Kılavuzu” ile sınavla öğrenci alan okul listeleri ve kontenjanları 10 Nisan 2018 tarihinde www.meb.gov.tr adresinde yayımlanarak kamuoyu ile paylaşıldı.

Merkezî Sınava isteğe bağlı olup sınava katılmak isteyenler, başvurularını 11-18 Nisan 2018 tarihleri arasında elektronik ortam üzerinden öğrenim gördükleri okullara yapacaklar.

Açık Öğretim Ortaokulu öğrencilerinin başvuru işlemleri Açık Öğretim Ortaokulu Müdürlüğü tarafından takip edilecek.

SINAVLA ÖĞRENCİ ALACAK LİSELER

Bakanlık yaptığı açıklamada Merkezî Sınavın isteğe bağlı olduğunu vurgularken merkezi sınava katılmak isteyen öğrencilerin başvuru tarihini 11-18 Nisan 2018 olarak açıkladı. Sınava girerek nitelikli liselere yerleşmek isteyen adayların sınav başvuruları elektronik ortam üzerinden öğrenim gördükleri okullarda yapılacak. Sınavla öğrenci alacak liseler arasında Fen Liseleri, İmam Hatip Liseleri, Anadolu Liseleri, Sosyal Bilimler Liseleri, Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri de yer alacak. 

1.369 LİSEYE GİRİŞ SINAVLA

Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) kılavuzuna göre İstanbul’da 225, Ankara’da 82,İzmir’de 62 olmak üzere Türkiye genelinde sınavla girilecek lise sayısı toplam 1.369 oldu.

Yurt dışında e-Okul Sistemi’ne kayıtlı olmayan okullarda öğrenim gören öğrenciler, Millî Eğitim Bakanlığı Denklik Yönetmeliği dikkate alınarak denklikleri yapıldıktan sonra başvurularını Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçilikleri/Konsoloslukları üzerinden yapacaklar.

Merkezî Sınav başvuru ve sonuçlarıyla ilgili iş ve işlemler elektronik ortam üzerinden gerçekleştirilecektir. Öğrencinin herhangi bir sorun ya da zorlukla karşılaşmaması için elektronik ortam üzerindeki bilgilerinin güncel olması gerekiyor.

Merkezî Sınav; 8’inci sınıf öğretim programları esas alınarak yapılacaktır. 02 Haziran 2018 tarihinde yapılacak olan sınav, iki bölüm hâlinde uygulanacak, çoktan seçmeli 90 soru sorulacak ve aynı gün yapılacak.

Sınavın iki bölümü arasında verilen süre, öğrencilerin ihtiyaçlarını gidermesi ve dinlenmesi için kullanılacaktır. Bu sürede öğrenciler okullarından ayrılamayacaklar.

Fotoğraflı Sınav Giriş Belgesi 22 Mayıs 2018 tarihinden itibaren elektronik ortamda okul müdürlükleri tarafından renkli olarak alınacak, mühürlenerek onaylandıktan sonra öğrenciye teslim edilecek.

Kimlik kontrolleri ve salonlara yerleştirmenin zamanında yapılabilmesi için öğrenciler en geç saat 09.00’da, fotoğraflı sınav giriş belgelerinde belirtilen binada hazır bulunacaklar. Öğrenciler sınava gelirken yanlarında fotoğraflı sınav giriş belgesi, geçerli kimlik belgesi (T.C. kimlik numaralı nüfus cüzdanı veya T.C. kimlik kartı veya geçerlik süresi devam eden pasaport, yabancı uyruklu öğrenciler için İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından verilen resimli, mühürlü kimlik belgesi) ile en az iki adet koyu siyah ve yumuşak kurşun kalem, kalemtıraş ve leke bırakmayan yumuşak silgi bulunduracak.

Geçerli kimlik belgesi ve fotoğraflı sınav giriş belgesi yanında olmayan öğrenciler sınava alınmayacak.

Sınavla ve sınavsız öğrenci alan okullara tercih ve yerleştirmeye ilişkin iş ve işlemler 2018 yılı Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu’nda yer alacak.

 
Bu haber 12.04.2018 09:36:39 tarihinde eklenmiştir.İlgili Etiketler

İlgili etiket bulunamamıştır.

Okuyucu Yorumları

Haber Gezintisi

 • Sağlık konuşuldu

 • Düzce’de 3 bin fidan dağıtıldı

 • Düzce'de bir ilk çocuklar için yapıldı

 • Erdoğan Bıyık'a ev ziyaretlerinde tam destek

 • Bolu’da uyuşturucu operasyonu: 3 gözaltı

 • Filede beşiktaş deplasmanı

 • Çilimli Belediye Kığıtspor sınavında

 • Akçakoca 9 yada 10 şubat

 • Düzce'nin kızlarının maçı yok

 • Akademide rakip Kocaeli

 • Düzce derbisinde 2 randevu

 • Düzcespor ilk deplasmanda

 • Bal 10. grupta 14. hafta

 • 2. grupta 18. hafta

 • Potada finale gidiyoruz

 • Bizim kızlar Küçükçekmece'de

 • Düzce'nin kızları yarın

 • Düzce amatörde maçlar var

Benzer Haberler