Güncel / Gündem

Azade Ay’dan “uyuşmazlıkların önüne geçilecek”

Düzce Baro Başkanı Av. Azade Ay, arabuluculuk ile uyuşmazlıkların önüne geçileceğini söyledi.

Azade Ay’dan “uyuşmazlıkların önüne geçilecek”Düzce Baro Başkanı Av. Azade Ay, uyuşmazlıklarda alternatif çözüm yollarından biri olan ve TBB tarafından hayata geçirilen Avukatlık Kanununun 35/A maddesi ile ilgili açıklamalarda bulunarak, meslektaşları ve Düzcelilerden kendilerine destek vermelerini istedi.
Düzce Baro Başkanı Av. Azade Ay, Türkiye Barolar Birliği’nin (TBB) Türkiye genelindeki Barolarında desteğini alarak, 1136 Sayılı Avukatlık Kanunun 35/A maddesinde yer alan, uyuşmazlıkların alternatif çözüm yollarından biri olan 35/A uzlaşmasını hayata geçirdiğini söyledi.

Toplumsal barış sağlanacak
Konu ile ilgili çıkarılan Yönetmeliğin Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdiğini de ifade eden Ay, “Bu sayede artık yıllarca süren uyuşmazlıkların çözümü saatler içinde sağlanacak, vatandaşın hakkı en üst seviyede korunacak, toplumsal barış bir nebze olsun sağlanmış olacaktır” dedi.

Temel ilke ve içerik
35/A Uzlaşması ve temel ilkesinin içeriği hakkında da açıklamalarda bulunan Ay, şöyle konuştu;
“1136 Sayılı Avukatlık Kanunun 35/A maddesi, taraflar arasından ortaya çıkan uyuşmazlığı uzlaşma yöntemiyle En Kısa Sürede Ve En Az Masrafla Çözmek İçin Uygulanacak Usul Ve Esasları Belirlemek Üzere Düzenlenmiştir. Temel ilke, taraf avukatlarının usule ve esasa ilişkin her konuda anlaşması, buna göre uzlaşma görüşmesi talebini kabul edip etmemekte avukatlarının serbest olması, baroların yer ve kolaylaştırıcı avukat sağlamak suretiyle uzlaşmaya destek olmasıdır.”

35/A maddesi uzlaşmasında taraf avukatlarının asli unsur olduğuna dikkati çeken Baro Başkanı Ay, “Tarafların görüşmelerinde tarafa avukatlarının bulunması ve uzlaşma tutanağı da mutlak surette imzalarının bulunması gereklidir” şeklinde konuştu.

Uyuşmazlıkların tamamında uygulanabilecek
Ay, maddenin hangi uyuşmazlıklarda kullanılabileceğini de belirttiği açıklamasının devamında, “Taraflar kendi iradeleri ile istem sonucunu elde edecekleri uyuşmazlıkların tamamında uygulanabilir. Bu da oldukça geniş bir alanı kapsamaktadır” ifadelerini kullandı.
1 Ocak 2018 tarihinde zorunlu olarak işçi alacakları konusunda getirilen arabuluculukta, taraf vekillerinin bulunmasının zorunlu olmayışı, özellikle işçi yönünden hak kayıplarını getirdiğini, işveren yönünden ise uzlaşmanın sağlanamaması sonucunu doğurduğunu dile getiren Azade Ay, “Nitekim de Düzce ilinde 01.01.2018 tarihinden bu yana arabuluculuğa 390 başvuru olmuş, ancak bu başvuruların sadece 71 tanesi anlaşma ile sonuçlanmıştır. 35/A maddesi gereğince yapılan uzlaşma çalışmalarında ise taraf vekillerin bulunması ve sürecin bilhassa taraf vekilleri ile yönetileceği göz önünde bulundurulursa, anlaşma ile masadan kalkmak pek mümkün olmayacaktır” dedi.

Arabuluculukta nisbi 35/a’da maktu ücret
Üzerinde ısrarla durdukları 35/A maddesinin aynı zamanda masraflı bir yöntemde olmadığını savunan Ay, şunları dile getirdi:
“Sadece, Baro Başkanlığımızdan kolaylaştırıcı avukat istenildiği takdirde, kolaylaştırıcı avukata maktu bir ücret ödenecektir. Bilindiği üzere arabuluculukta, arabulucuya nisbi oranda ücret ödenmektedir.

35/A maddesi gereğince tutulan uzlaşma tutanağı yahut bazı uyuşmazlıkların çözüldüğünü gösteren kısmi uzlaşma tutanağı İİK gereğince ilam niteliğindedir ve herhangi bir yürürlük şerhine de ihtiyaç bulunmamaktadır. Kaldı ki, vatandaşlarımız ilk duruşmaya kadar bu yoldan faydalanacakları gibi ilk duruşmadan sonra ise sulh hükümlerinin izin verdiği ölçüde bu sistemden faydalanabilirler.”

Düzcelilerden destek bekliyor
Baro Başkan Ay, açıklamasını şöyle sonlandırdı; “Bu nedenle, Düzce Barosu tarafından, meslektaşlarımızın ve Düzce halkının yararlanacak bir 35/A uzlaşma odasının tefrişatı yapılmıştır. 16 Mart 2018 tarihinde kadar da kolaylaştırıcı avukat sicili de oluşturulmuş olacaktır. Bu konuda hem Düzceli hemşerilerimizden hem de baromuza kayıtlı meslektaşlarımızdan, 35/A maddesi gereğine alternatif çözüm yolunda bizlere destek vermesini bekliyoruz.”
Bu haber 13.03.2018 11:43:33 tarihinde eklenmiştir.


Okuyucu Yorumları

Haber Gezintisi

 • Vali Dağlı'dan gazetemize ziyaret

 • Karaca Deresine köprü konuldu

 • Hakkari’deki parka şehit bebeğin ismi verilecek

 • Yüzleri güldürmeye devam ediyor

 • Otobüs ile elektrik direği arasında sıkıştı

 • 'Hukuksuzluğu o sahilde arasınlar'

 • “Aşılması gereken çok sorun var”

 • “Taban fiyatın bir an önce açıklanmasını bekliyoruz”

 • Çalışmaları yerinde inceledi

 • Düzce’den Beşiktaş’a

 • Yabancı futbolcu konusu

 • Burak Boz ayrıldı

 • Halterde 2 madalya daha

 • Bizim Kızları almadılar

 • Sıkışan tır sürücüsü böyle kurtarıldı

 • Düzce Üniversitesi Akçakoca’nın Davutağa köyüne konuk oldu

 • Genç güreşcilerden başkana ziyaret

 • “Çocuklarımızın hayalleri çalınamaz”

Benzer Haberler