Güncel / Gündem

“Yerli ve milli üretim stratejik bir yaklaşımdır”

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, hedeflerinin yüksek teknolojiye dayalı ürünleri üretmek ve ihraç etmek olduğunu belirterek, “Yerli ve milli üretim, bizim için stratejik bir yaklaşım ve stratejik bir duruştur” dedi.

“Yerli ve milli üretim stratejik bir yaklaşımdır”Ankara Ticaret Odası’nın (ATO) düzenlediği “Teknolojik Dönüşümde Kamu Alımlarının Rolü: Yerli ve Milli Üretim” Konferansında konuşan  gerçekleştiren Bakan Özlü, “Dünyada kamu alımları, yerli sanayinin ve teknolojinin gelişmesine büyük katkı sağlayan bir sanayi politikası aracı olarak uygulanmaktadır. Dolayısıyla kamu alımlarını bir politika aracı olarak görmek, büyüme ve üretimin önemli bir paydaşı olarak değerlendirmek gerekir. Ayrıca kamu alımları; ülkemizin Ar-Ge ve yenilik çalışmalarına katkı sağlayan, önemli bir politika aracıdır. Gelişmiş ülkeler, kamu alımları yoluyla, yerli üretimi ve teknolojiyi yoğun biçimde desteklemektedir. Ayrıca, yurt içi üretimde yerli girdi tedariğinin azami seviyeye çıkarılmasına, büyük önem veriyoruz” ifadelerini kullandı.

“Yerli ve milli üretim, bizim için stratejik bir yaklaşım ve stratejik bir duruştur”
Ülkemizde, sanayinin üretim yeteneğinin gelişmesi ve bilgi birikiminin artması için, yeni yapılara, yeni stratejik yaklaşımlara ve desteklere ihtiyaç olduğunu belirten Özlü, “Yerli ve milli üretim, bizim için stratejik bir yaklaşım ve stratejik bir duruştur. Özellikle orta ve yüksek teknolojili ürünlerde, Avrasya’nın üretim üssü olmayı hedef olarak seçtik. Bu hedefe ulaşmak için, kamu alım gücünü; sanayimizin teknolojik dönüşümüne katkı sağlayacak biçimde kurgulamak, planlamak ve yönlendirmek durumundayız” şeklinde konuştu.

“Öncelikle teknoloji açığını kapatmaya konsantre olduk”
Kalkınma hedeflerinin ve programlarının önemli bir ayağını, kamu alımları yoluyla sanayinin desteklenmesinin oluşturduğunu belirten Bakan Özlü, “Bunun adına ister pozitif ayrımcılık deyin, ister yerli ve milli destek deyin; kamu alımlarını önemli bir kalkınma enstrümanı olarak görüyoruz. Bakanlığımızın 2018 yılındaki öncelikli hedeflerinden birisi; üretim altyapımızı dünyadaki teknolojik gelişmelerle uyumlu bir hale getirmektir. Biz Bakanlık olarak; teknoloji açığımızı kapatmak suretiyle, cari açığımızın da kapanacağının farkındayız. Dolayısıyla, Bakanlık olarak, öncelikle teknoloji açığını kapatmaya konsantre olduk” vurgusunu yaptı.

“Hedefimiz, yüksek teknolojiye dayalı ürünleri üretmek ve ihraç etmektir”
Temel motivasyonlarının ve hedeflerinin, yüksek teknolojiye dayalı ürünleri üretmek ve ihraç etmek olduğunu söyleyen Özlü, “Sevinerek ifade etmek isterim ki, Türkiye bu anlamda çok önemli bir mesafe kat etmiştir. Kalkınma planlarımızın, yaptığımız kanunların ve düzenlemelerin özünde; yerli ve milli üretimin desteklenmesi amaçlanmıştır. Kanunun 63. Maddesinde, orta ve yüksek teknolojili sanayi ürünlerinin ihalesinde, yerli malı teklif edenler lehine yüzde 15 oranında fiyat avantajı sağlanmasını, mecburi hale getirdik. Yerli malı yazılım konusunda da aynı düzenlemeyi yaptık.
     

Ayrıca, yapım işlerinde kullanılacak makinelerin yerli malı olması konusunda da, son derece etkin düzenlemeleri hayata geçirdik” ifadelerini kullandı.
   

Tarihi hamleler atacaklarını vurgulayan Özlü, “Yerli üretimin ve sanayinin büyümesi için, tarihi atılımlarımız, tarihi hamlelerimiz bundan sonra da devam edecek. Yerli sanayide tarihi adımlar atacağız. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatlarıyla, başlangıç olarak, ithalatımızda 15 milyar dolarlık paya sahip, 43 ürünü yerlileştirmek için teşviklerimizi başlattık. Katma değerini 10 yılda, 2 katına çıkaracak, 5 odak sektör belirledik. Bu sektörler, kimya ve ilaç sanayi, gıda sanayi, yarı iletken elektronik ürünler, makine ve teçhizat, motorlu kara taşıtları sektörleridir. Ayrıca tüm bu sektörlerle ilişki içinde olan, bilişim ve yazılımı da teşvik kapsamına aldık. Bu sektörlerde yer alan ürünleri, vergi indirimi, kaynak tahsisi, teşvik ve muafiyetlerle destekleyeceğiz. Başta KOSGEB olmak üzere, bütün kaynaklarımızı, yerli ve milli üretim için seferber edeceğiz” değerlendirmesinde bulundu.
Bu haber 06.02.2018 16:56:56 tarihinde eklenmiştir.


Okuyucu Yorumları

Haber Gezintisi

 • Düzce’de okullarda ağız ve diş sağlığı taraması yapıldı

 • Düzce Üniversitesi geleneksel bitkisel tıbbi ürünler istişare toplantısına katıldı

 • Düzce Üniversitesi’nde Kıbrıs barış harekatı konuşuldu

 • Acil Tıp Teknisyenleri pasta kesti

 • Düzce’ye yeni bir anaokulu kazandıracak

 • Kıymet yeniden aday

 • Zirai don uyarısı yapıldı

 • Türkiye’de bir ilk

 • “Su israf edilmemeli”

 • Rengarenk çoraplarla farkındalık oluşturdular

 • Bizim kızlar için son 2 maç

 • Filede sezonun son maçı

 • Akçakoca Devrek karşısında

 • potada son periyotta

 • DÜZCE BAYAN FUTBOLDAN KISA

 • Akademide son maç

 • Çilimli belediye zafer peşinde

 • Kaynaşlıspor için önemli maç

Benzer Haberler