Güncel / Gündem / Siyaset

Türk siyasetinde de zeytin dalına ihtiyaç var

Saadet Partisi İl Başkanı Birkan Mertol Türkiye gündemini değerlendirdi. Afrin’de yürütülen Zeytin Dalı Operasyonundan, Ege adalarına, ÖSO tartışmalarından siyasi kavgalara bir çok konuda görüş belirten Mertol Türk siyasetinde de bir zeytin dalı harekâtına ihtiyaç olduğunu söyledi.

Türk siyasetinde de zeytin dalına ihtiyaç varABD ŞARK KURNAZLIGI YAPIYOR

Birkan Mertol ABD’nin güvenli bölge teklifiyle şark kurnazlığı yaptığını dile getirerek “Bilindiği gibi Afrin operasyonu sonrası Amerikan yönetimi Türkiye'ye güvenli bölge oluşturma teklifinde bulundu. Buna göre, Suriye sınırında 30 kilometre derinliğinde güvenli bölge oluşturulacak. Bu öneri ABD'nin yeni bir şark kurnazlığıdır. Biz Güvenli Bölge’nin ne demek olduğunu Kuzey Irak'tan da çok iyi biliyoruz. Çekiç Güç’ün faaliyetlerinden çok iyi biliyoruz. Şimdi aynı tezgâhı Kuzey Suriye için kurmaya çalışıyorlar. Türkiye bu oyuna gelmemelidir. Bizim kabul edebileceğimiz tek güvenli bölge önerisi ABD'nin bölgeden tamamen çıkmasıdır. ABD İslam dünyasından elini ayağını çektiği gün, sadece Türkiye değil sadece Ortadoğu değil bütün dünya çok daha güvenli hale gelecektir” diye konuştu.

EGE ADALARI BEKA SORUNUDUR

Yunanistan’ın Ege adaları ile ilgili girişimlerini de masaya yatıran Mertol bunun ülke için bir beka sorunu olduğunu savunarak “Dört bir yandan kuşatma altındayız. Türkiye üzerinde emelleri bulunan herkes adeta fırsat kolluyor. Bunun son örneği Ege'deki adalarda yaşananlardır. Yunan Savunma Bakanı Kardak adasına çıkarma yapmaya kalkıyor. Burnumuzun dibindeki adalarda yunan askerleri kuzu çevirme partisi düzenliyor. Adalara kiliseler, karakollar inşa ediyor. Askeri birlikler yerleştiriyor. işte Türkiye için gerçek beka soru budur” şeklinde açıklama yaptı.

ÖSO TARTIŞMALARI YERSİZ VE GEREKSİZDİR

Mertol, Türk Ordusu'nu sürekli ÖSO ile birlikte anılmasının yanlış olduğunu dile getirerek “Muhalefetin, YPG saflarında Mehmetçiğe karşı savaşan Amerikalı, İngiltereli, Almanyalı, hatta Çinli unsurları görmeden, ÖSO’nun içindekileri sorgulamasını bulmuyoruz. Muhalefet açısından bu yaklaşım ne kadar yanlışsa, iktidar açısından da dünyanın en güçlü ordularından biri olan Türk Ordusu'nu sürekli ÖSO ile birlikte anmak o kadar yanlıştır. TSK, 40 yıldır teröre karşı mücadele etmektedir. Terörle mücadele konusunda her türlü tecrübeye sahiptir ve tarih boyunca kendisini her zaman ispat etmiş bir ordudur. Böyle bir orduyu sürekli ÖSO oluşumuyla birlikte anmak, sanki ÖSO olmasa bu harekât başarısız olacakmış gibi bir algıya neden olur. Bu Mehmetçiğe yapılacak en büyük haksızlıktır” dedi.

AFRİN PARTİ DEĞİL ÜLKE MESELESİDİR

Afrin Operasyonunun parti değil ülke meselesi olduğunu vurgulayan Birkan Mertol açıklamasına şöyle devam etti: “Afrin, sadece bir partinin değil Türkiye'nin meselesidir. Bu yüzden Kızılelma gibi hamaset yüklü sloganlarla değil, iyi düşünülmüş, iyi planlanmış stratejilerleler yürütülmelidir. Ecdadımız Kızılelma'nın peşinden değil adaletin peşinden gitmiştir. Eğer tarihi yanlış geleceği yanlış belirlersiniz, burnumuzun dibindeki adalardan oluruz.”

SİYASİ KAVGALARI BİR KENARA BIRAKMALIYIZ

Mertol, Türk siyasetinde de bir zeytin dalı operasyonuna ihtiyaç olduğunu vurgulayarak “Türkiye'nin sadece terörle mücadelede değil, ekonomiden dış politikaya, eğitimden sanayiye, tarımdan hayvancılığa hemen her alanda bir zeytin dalı harekâtına ihtiyacı var. Ama bu zeytin dalına en çok siyasette ihtiyacımız var. Birbirimize zeytin dalı uzatmak zorundayız. Siyasi kavgaları, çekişmeleri, polemikleri bir kenara bırakmalıyız. Siyasi geleceğimizi düşünerek değil ülkemizin geleceğini düşünerek hareket etmeliyiz. Her zaman olduğu gibi bu uyarılarımızı bir kardeşlik vazifesi olarak yapıyoruz” dedi.

ÜLKE BEKASI PARTİ BEKASINDAN ÖNCE GELİR

Hiç bir partinin bekasının ülke bekasının önüne geçemeyeceğinin altını çizen Mertol şunları kaydetti: “BOP projesi bölgemizde adım adım işlemektedir. Bölgemizdeki saldırıların arkasında emperyalizm ve Siyonizm var. 40 yıldır söylediğimiz bu konular Türkiye'nin gündemine gelmeye başladı. Bu gelişmeler vakanın ta kendisidir. Bu oyunları hepimizin iyi bilmesi gerekiyor. Başarılarımızı günlük bir başarı gibi görmemeliyiz. Bütün oyunların arkasında Büyük İsrail Projesi vardır. Yürütülen proje, bölgedeki ülkelerin beka sorunu oluşturuyor. ABD ile birlikte hareket edenler bu tuzağa ve oyuna karşı dikkatli olmalıdır. Herhangi bir parti ülkenin geleceğin kendi geleceği gibi düşünürse bu kabul edilemez bir durumdur. Bu ülkeye yapılacak en büyük ihanettir. Hiçbir partinin bekası ülkenin bekasının önüne geçemez.”
Bu haber 02.02.2018 14:11:44 tarihinde eklenmiştir.


Okuyucu Yorumları

Haber Gezintisi

 • Marketlerden alınanlar ihtiyaç sahiplerine ulaştırılıyor

 • Kaldırımlara park, engellere de engel

 • 6 mahalleye hizmet verecek ASM merkezinin temeli atıldı

 • Sağlık Müdürü Yılmaz evde sağlık hizmeti alanları ziyaret etti

 • MHP’li Başkan adayı Bıyık uğurlu geldi

 • Jandarma hırsız kapanı uygulamasında silah ele geçirdi

 • Kaymakam Kurt köyleri geziyor talepleri dinliyor

 • Bebek puseti korkuttu

 • 3 askere yakalama kararı

 • Bizim kızlar son maçında

 • Filede Büyükşehire karşı

 • Çilimli Belediye ihtisasa gidiyor

 • Akçakoca Karabük deplasmanında

 • Düzcenin kızları Dudullu'da

 • Akademide Gölcük sınavı

 • Çilimli Belediye Beşyüzevler

 • Kaynaşlı Hendek'ten puanla çıkacak

 • Düzcespor Alibeyköy

Benzer Haberler