Sağlık

Uzmanlardan sağlıklı piskoloji için 10 altın kural

Psikiyatri Uzmanı Dr. Nehir Kürklü, “Ruhsal bozukluklar bedensel hastalıklar kadar önem taşıyor.
Psikiyatri Uzmanı Dr. Nehir Kürklü, “Ruhsal bozukluklar bedensel hastalıklar kadar önem taşıyor. Dünya genelinde 450 milyon kişi ruhsal hastalıklardan etkileniyor. Günümüzde yaşam boyu bir ruhsal hastalıkla karşılaşma olasılığı yüzde 30 olarak belirtiyor. Bu da her dört kişiden birinin, yaşamı boyunca bir ruhsal hastalık geçirmesinin söz konusu olduğunu gösteriyor” dedi. 

Uzman Dr. Nehir Kürklü, “10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü” nedeniyle, ruh sağlığının önemi hakkında bilgi verdi. 

"Ruh sağlığı için denge

çok önemli" 

Uzman Dr. Kürklü, “Organlar ve sistemler insanın bedensel, zihinsel, duygusal yetiler ve olaylar karşısında hissedilen duygu ve düşünceler ruhsal; yaşadığı çevre ve toplumla ilişkileri ise sosyal yönünü oluşturur. Bir birey yaşamını kendisi dışında ailesiyle, yakın çevresiyle içinde yaşadığı toplumla ve çalıştığı işle yoğun bir etkileşim içinde sürdürür. Eğer bu ilişkilere bağlı etkileşim sürecinde denge, uyum ve doyum varsa bireyin ruhsal yönden sağlıklı olduğu kabul edilir. Ruhsal bozukluklar kişinin biyopsikososyal yapısını bozar ve kişinin yaşam kalitesini önemli ölçüde etkiler. Kişinin işlevselliğini azaltıp gün içerisindeki performansını düşürür. Ruhsal sağlığı bozulan kişi işyerinde konsantrasyon güçlükleri yaşamaya başlar. Dikkatini toparlayamaz, zamanla tahammül gücü azalır ve kişilerarası ilişkileri bozulmaya başlar. Uyku kalitesi olmayan kişiler uykuya dalma ve sabah uyanma güçlükleri yaşar. Kişide zamanla tükenmişlik belirtileri ortaya çıkar. Halsizlik, gün içinde yorgun hissetme, unutkanlık, enerji azlığı, hayattan eskisi gibi zevk alamama, değersizlik düşünceleri, kaygı ve endişe artışı görülebilir” dedi. 

“Beden sağlığınızı da etkiliyor” 

Ruhsal sıkıntılar yaşayan kişilerde birtakım bedensel belirtilerin de ortaya çıktığını ifade eden Kürklü, “Bunlar, baş ağrıları, sindirim sistemi bozuklukları, cilt reaksiyonları, yaygın vücut ağrıları, cinsel fonksiyonlarda bozulma, çarpıntı, nefes almada güçlükler olarak sayılabilir. Psikiyatrik belirtiler yaşayan kişiler yaşadıkları bu durumu gelip geçici bir sorun olarak görerek kendi başlarına üstesinden gelmeye çalışabilir. Bu durum tedavi sürecini daha da zorlaştırabilir. Psikolojik durumu ile ilgili çaresizlik hissedenler bu durumu alkol ya da madde kullanarak geçirmek isteyebilir.

Sahte iyilik hali yaratan bu yaklaşımlar belirtileri daha da kötüleştirir. Zaman zaman yakın çevreden bir kişinin önerisiyle ilaç kullanımına başvurulabilir. Bir uzman önerisi olmadan kullanılan ilaçlar mevcut durumda etkili olmaz. Psikiyatrik bozukluklar fiziksel hastalıklar kadar özenle ele alınmalıdır. Kendisinde birtakım belirtileri fark eden kişi ya da yakın çevresinde bulunan kişiler bu konuda dikkatli olmalı, en kısa sürede bir uzmana başvurulması sağlanmalıdır. Psikolojik destek alma süreci ne kadar erken olursa kişinin yaşayacağı işlev kaybı, bozukluğun ilerlemesi ve riskli davranışlar önlenir. Bireyin içinde bulunduğu toplumsal rolünü yeniden kazanması kolaylaşır.”

Sağlıklı psikoloji için önerilerde bulunan Psikiyatri Uzmanı Dr. Nehir Kürklü, “Yaşam şeklinizin düzenli olması önem verin. Düzenli yürüyüş, yüzme ya da diğer spor aktivitelerinde bulunun. Haftanın bir gününü keyif aldığınız bir hobiye ayırın. Günlük en az 7-8 saat uyumaya dikkat edin. Yoğun alkol tüketiminden uzak durun. Hafif besinler tüketmeye ve sağlıklı beslenmeye özen gösterin. Uzun saatler aç kalmayın. Sosyal medya ve internet kullanımını sınırlayın. Her gün en az yarım saat kitap ya da gazete okuyun ve telefon konuşmalarını mümkün olduğunca azaltın. Hafif müzikler dinleyin ve gün içinde gevşeme egzersizleri yapın.”
Bu haber 09.10.2018 09:03:51 tarihinde eklenmiştir.İlgili Etiketler

düzce
düzcedamla

Okuyucu Yorumları

Haber Gezintisi

 • Erdoğan Bıyık hünerlerini sergiledi

 • YILIN SPORCUSU ANKETİ

 • T.C.ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ)

 • TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI

 • Bizim kızlar Düzce'de ilk kez

 • Gerededen madalya ile döndüler

 • İşte rakibimiz Kızılcabölükspor

 • Düzcespor'dan Karabükspor'a

 • İlhan Şeşen ve Vedat Sakman öğretmenler için söyledi

 • Düzcespor'a beklenen ceza

 • Aksan MHP’den aday adaylığını açıkladı

 • Başkan Ay, 'Hizmet bizim asli görevimiz'

 • Karla mücadele için bir araya geldiler

 • Öğretmenlerin en duygusal anları

 • Erdoğan Bıyık’a esnaflar büyük ilgi gösterdi

 • Düzce Belediyesi Özel öğrencilere kapılarını açtı

 • Ak Parti’de Özlü hazırlığı

 • Köroğlu’ndan önemli hatırlatma

Benzer Haberler