Güncel / Gündem

Düzce`ye örnek olmaya devam edeceğiz

Divapan Genel Müdürü Hakan Zengin, Düzce’nin en köklü firmalarından biri olan Divapan’ın Düzce'ye örnek olmaya devam edeceğini söyledi. Zengin, Divapan'ın Düzce’de enerji verimliliği ödülü alan tek firma olduğuna dikkat çekti.

Divapan büyüyorZengin, Sektörde 20.yılını kutlayan Divapan’ın yeni yılda yeni yatırımlarının devam edeceğini  belirterek “2017 yılında bir önceki yıla göre ciromuzu ve üretim kapasitemizi arttırdık. Bir MDF yatırımı yaptık ve mevcut kapasitemizi dört katına çıkarttık. Türkiye’de ikinci 500’deki en büyük firmalardan biri halindeyiz. Önümüzdeki yıllarda ciromuzu 500 milyon liraya çıkarmayı hedefliyoruz ” dedi.  Çalışmalarıyla sektöre öncü olmuş bir firma olan Divapan’ın   çevreci olduğunu, 10 bine yakın kişiye iş imkanı sağladığını belirtti.

 

Afrin Operasyonu değerlendirmesi

Divapan’ın 20. kuruluş yılı dolayısıyla basın mensupları ile kahvaltıda bir araya gelen Hakan Zengin, kahvaltı sonrası basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Zengin açıklamasında Afrin harekatında mücadele eden Mehmetçiğe başarı dileyerek “Şuanda Afrin’de operasyonda olan Türk ordusuna nice zaferler diliyorum. İnşallah şehit vermeden başarılı bir şekilde operasyonun bitmesini diliyorum. Şehidimize Allah’tan rahmet diliyorum. Yaralı olan askerlerimize de acil şifalar diliyorum” dedi.

 

Ciro hedefi 500 milyon lira

Önümüzdeki yıllarda cirolarını 500 milyon liraya çıkarmayı hedeflediklerini dile getiren Hakan Zengin şöyle devam etti: “Divapan Düzce’nin en köklü firmalarından biri. Çalışmalarıyla sektöre öncü olmuş bir firma. 20. yılımızı kutluyoruz. Bu süreçte basınla da bir araya gelmek istedik. 2017 yılında bir önceki yıla göre ciromuzu ve üretim kapasitemizi arttırdık. Bir MDF yatırımı yaptık ve mevcut kapasitemizi dört katına çıkarttık. Türkiye’de ikinci 500’deki en büyük firmalardan biri halindeyiz. Önümüzdeki yıllarda ciromuzu 500 milyon liraya çıkarmayı hedefliyoruz.”

 

İhracat hedefi cironun yüzde 25’i

Zengin açıklamasında ihracat hedeflerine de değinerek “2016 yılında neredeyse hiç ihracatımız yokken, 2017 bizim için ihracat yılı oldu. İhracatta 4 milyon lirayı geçtik. 2020’ye kadar ihracat hedefimiz toplam 100 milyon lirayı geçmek. Yani ciromuzun yüzde 25’ini ihracat hedefi olarak belirledik. Hem yönetim olarak hem çalışanlar olarak Düzce’mize örnek olmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

 

Enerji verimliliği ödülü alan tek firma

Enerji verimliliği alanında ödül alan nadide firmalardan biri olduklarına dikkat çeken Zengin “Sektörde enerji verimliliği alanında birinci geldik. Sorumluluğumuzu biliyoruz. Bu sene de enerji yönetim sistemi belgesi aldık. Sektörde bu belgeyi alan üçüncü firmayız. Düzce’de alan ilk ve tek firmayız. 2018 yılından umutluyuz. 2017 yılından daha başarılı geçeceğine inanıyoruz. Her şeyin normalleşeceğine ve piyasaların düzeleceğine inanıyoruz” şeklinde açıklama yaptı.

 

Çevreci bir firmayız

Zengin basın mensuplarının sorusu üzerine kamuoyunda da zaman zaman yer alan hava kirliliği yarattıkları iddialarına da açıklık getirdi Divapan’ın bacalarından yükselen beyaz dumanın buhar olduğunu vurgulayan Zengin çevreye hiç bir şekilde zarar vermediklerinin altını çizerek “Bilindiği gibi bizim MDF hattımız son derece çevreci bir hat. Karbondioksit emisyonu çok yüksek olan bir ürün üretiyoruz. Ahşap üretiyoruz. Kurulduğumuzda İSO 14000 çevre belgemizi aldık. Havada görünen beyaz duman tamamen su buharı. 50 derece ile 60 derece arasında buhar hattımızdan çıkan, tamamen buhardan oluşan, çevreye hiç bir zararı olmayan bir su buharından bahsediyoruz. Baskın ve soğuk havalarda daha aşağıda seyrediyor. Baskın olmayan açık havalarda yukarıya çıkıyor. Gece gündüz ısı değişimlerinin çok fazla olduğu bir ilde yaşıyoruz. Dolayısıyla gece daha yoğun duman görülebiliyor. Biz bunu yerel yöneticilere her seferinde anlatmak durumunda kalıyoruz. Geçmişten gelen yanlış bir imaj var. Enerji Bakanlığından birincilik ödülü almış bir firmayız. En önemlisi biz kapalı devre bir ısıtma sistemi kurduk. Biz kazanlarımızdaki bacaların ısısını tekrar enerji hattında kullanan, dışarı salmayan bir firmayız. Burada yüzde 34.5 civarında bir enerji verimliliği sağladık. Bacalarımızdan çıkan o yoğun duman tamamen buharlaştırma hattımızdan çıkıyor. Çevre Bakanlığı tarafından sürekli inceleniyor. Herhangi bir sıkıntı yaratmıyor” diye konuştu.

 

10 bine yakın insana iş imkanı veriyoruz

Doğrudan ve dolaylı olarak 10 bine yakın insana iş imkanı sağladıklarını dile getiren Zengin şöyle devam etti: “Biz cirosunun yüzde atmışını bu bölgede bırakan bir firmayız. Sadece işçi çalıştırmıyoruz, yüzlerce kamyoncu arkadaş buradan ekmek yiyor. Ayrıca ormanda en düşük evsaflı ürünleri kullanan bir firmayız. Bunları tamamen çevreci bir yatırımla ürüne dönüştürüyoruz. Bizim yapmış olduğumuz ürünlerin hammaddesinin tamamı başkasının atığı olan ürünler. Kereste fabrikalarının, ormanların atığı olan ürünleri kullanıyoruz. Bu ürünleri kullanırken dolaylı olarak 10 bine yakın insana iş verdiğimizi söyleyebiliriz. Önemli olan bölgeye ne kadar katkı sağladığımız. Yeni yatırımlarla birlikte çalışan sayımızı yüzde 50 arttıracağız ancak dolaylı anlamda çalışan sayımız daha fazla artacak.”

Düzce’nin en büyük fabrikalarından biri olduğunu belirten Zengin, çevreye bir otomobil kadar bile zarar vermediklerini iddia etti.

 

Süper ligde başarılarımız devam edecek

Zengin masa tenisi alanında başarılarının devam edeceğini, aynı zamanda Düzcespor’a destek olmayı da sürdüreceklerini ifade ederek “Düzcespor’a katkımız sürekli oluyor. Biz Düzce’nin adını süperligde de duyuruyoruz. Kurumlar Türkiye ikincisiyiz. Beşiktaş, Fenerbahçe Türk Telekom gibi takımlarla mücadele ediyoruz. Şuanda ilk 5’e girmenin ve Avrupa’da Düzce’nin adını duyurma sevdasının peşindeyiz. Süperligde başarılarımızı sürdürmeye devam edeceğiz. Ortak bir platform oluşturulduğunda her zaman Düzcespor’a katkıya devam edeceğiz” dedi.
Bu haber 23.01.2018 12:13:20 tarihinde eklenmiştir.


Okuyucu Yorumları

Haber Gezintisi

 • Ömer Küçük'ten Düzcespor'a jest

 • Sporda haftanın tüm sonuçları

 • Akçakoca net skorla

 • Bizim kızlar Vip'ten rahat geçti

 • Engelli kediler ilgi odağı oldu

 • 8 ay daha uzatıldı

 • Mehmet Akif Ersoy’u Tanıdılar

 • “Açık Kapı” vatandaşın çözüm adresi oldu

 • ''Sigara yasağı büyük sorun yaşatıyor''

 • Okul içinde açılan sokağı ziyaret etti

 • Dalgalar çöpleri sahile atıyor

 • Katkı sağlayanlara plaket

 • Müsamaha gösteremeyiz

 • Otizm Konusunda Örnek Çalışma

 • Kupa Uygulamaları Eğitimi Düzenlendi

 • Doğuma hazırlık eğitimleri anne adaylarını bekliyor

 • Sarı Bebek destek bekliyor

 • SEVCAN BAYINDIR- KAZUKOĞLU

Benzer Haberler