Düzce nire, turizm nire?
20 yıl kadar önce ve EMİTT fuarının ilk yılları idi. Düzce’de katılma kararı almıştı. Basından da destek istenmişti. Güzel dedim, “Katıldık Düzce’yi  tanıttık, turistler geldi. Nereye götüreceğiz, nerede yatıracağız”  diye sordum.

            “O siyasilerin sorunu” cevabını aldım.

            16 yıl önce bir milletvekilinden “Hükümetin Düzce’ye turizm için bir bütçesi yok” cevabını da aldım.

            20 yıldır her yıl bu fuara katılıyoruz. Ben hiç fuar beğenisi ile Düzce’ye geleni duymadım, görmedim. Ama bana Düzce’de nerelere gidilip, nerelerde kalınabileceği çok soruldu.

            Bu yıl da turizm fuarını katıldık.

            Bence bu fuarlara katılmaya gerek yok. En güzel tanıtım tesistir. İnsana hizmettir. Doğal güzelliklerdir. Bizde doğal güzellik var ama tesis yok. Kartalkaya’da konaklama olmasa, Kartepe’de, Uludağ’da tesis olması kim gider buralara ?  Şurada 80 km ötede Sapanca’da bir tesis var ki, her gün, her ay, her mevsim ful çalışıyor… Doğal güzellik tesisle daha güzel oluyor.

            Bakalım şimdi Düzce’de neler var;

            Doğanın tüm güzellikleri, orman, yayla, göl, gölet, dere, şelale, deniz, kum, tarih, toprak altı zenginlikleri, Bizans medeniyeti, Osmanlı mirası…

            Özetle yok, yok…

            Ancak bir şey yok ki,

            O da bunları değere dönüştürecek düşünce.

            İşte o düşünceden bir örnek;

            Düzce’de turizm için ödenek yok denirken, bir vali ile bir vekil, eski bir uçak enkazını tırlarla getirterek, Akçakoca’da deniz bıraktılar. Dalgıç sporuna öncülük edilecekti. İlk dalışı da kendisi yaptı. Karadeniz’de, su altı sporları yapılması imkansız iken buraya bırakılan uçak enkazının akibeti şu anda bilinmiyor.

            Yine aynı vali, Düzceli işadamlarına bir toplantıda “ Siz turizmi bilmiyorsunuz, Antalya’ya bir gezi düzenleyin de ben size turizmin nasıl olduğunu göstereyim ” dedi.

Ve alkışlarla kabul edildi…

Komik ama gerçek. Vali alay eder gibi “ Siz turizmi bilmiyorsunuz” demişti. Sanki kendisi biliyormuş gibi...

Ne yazık ki gerçekti bu…

Şehrindeki değerleri göremeyenler, hayallerinde bile turizmi göremezler.


İlgili Etiketler

İlgili etiket bulunamamıştır.


Okuyucu Yorumları