Güncel / Gündem / Sağlık

Çocuklarda en çok görülen rahatsızlık astım

Düzce Atatürk Devlet Hastanesi Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Nilgün Yalçın, çocukluk çağında en sık görülen kronik hastalığın astım olduğunu söyledi.

Çocuklarda en çok görülen rahatsızlık astım Hava kirliliğinin ve düzensiz beslenmenin çocuklarda üst solunum yolu hastalıklarını tetiklediğini ifade eden Yalçın, küçük yaşta obezite oranının yüksekliğine de dikkat çekti. Yalçın çocukluk çağı obezitesinin hipertansiyon, koroner kalp hastalığı, diyabet gibi kronik hastalıkların sıklığını arttırdığını vurguladı.l2’de

DÜZENSİZ BESLENME VÜCUT DİRENCİNİ DÜŞÜRÜYOR

Dr. Yalçın hava kirliliği, düzensiz beslenme gibi etkenlerin çocuklarda vücut direncinin düşürdüğünü ve daha çabuk hasta olmalarına neden olduğunu vurgulayarak “Çocukluk çağında sık gördüğümüz akut hastalıklar, üst solunum yolu enfeksiyonları ve viral ishallerdir. Okul öncesi dönemde çocuklar yılda 5-8 kez üst solunum yolu enfeksiyonu geçirebilirler. Üst solunum yolu enfeksiyonları ateş, burun akıntısı, öksürük, halsizlik ile bazen de kusma veya hafif ishalle başlayabilir. Ateş genellikle 3-4 gün sürer. Daha uzun süren ateş varsa hekime başvurmak gerekir. Öksürüğün düzelmesi 2-3 hafta, hatta bazen 1 ay sürebilmektedir. Hava kirliliği de solunum yolu hastalıklarını çocukların temas etmesi, yetersiz veya abur cuburla beslenme de vücut direncini düşürerek bu hastalıkların sıklığını arttırmaktadır” dedi.

UZUN SÜREN İSHALLERE DİKKAT

İshalin’de çocuklarda sık görülen bir rahatsızlık olduğuna işaret eden Yalçın, kusma, ağız kuruluğu, dışkıda kan, yüksek ateş, 1 haftadan uzun süren ishal gibi durumlarda mutlaka bir hekime başvurulması gerektiğini dile getirerek “İshal vücutta sıvı kaybı yaratması nedeniyle önemlidir. Kusma eşlik edebilir. Eğer çocuk beslenebiliyorsa, kusma olsa dahi gıda ve sıvı verilmeye devam edilmelidir. Ancak her beslenmede kusma, ağız kuruluğu, dışkıda kan, yüksek ateş, 1 haftadan uzun süren ishal gibi durumlarda hekime başvurmak gerekir” diye konuştu.

EN SIK GÖRÜLEN KRONİK HASTALIK ASTIM

Dr. Yalçın, çocukluk çağında en sık görülen kronik hastalığın astım olduğunu kaydederek “Ülkemizde sıklığı %6-9 civarındadır. Genellikle bu hastalar bir üst solunum yolu enfeksiyonu sonrası tetiklenen hırıltı, hışıltı, solunum, nefes darlığı, göğüsde tıkanma ve sıkışma hissi, öksürük gibi şikayetlerle hekime başvururlar” şeklinde açıklama yaptı.

SAMAN NEZLESİ ÖMÜR BOYU SÜREBİLİR

Sık görülen saman nezlesinin de çoğunlukla ömür boyu süren bir rahatsızlık olduğunu belirten Yalçın şöyle devam etti: “Yine mevsimsel alerjik rinit de (saman nezlesi) çocuklarda sık görülmektedir. Ülkemizde oran %7-20 civarında olup bölgelere gore sıklığı değişmektedir. Mevsimsel alerjik rinit burun içi kaplayan dokunun alerji nedeniyle intihaplanmasıdır. Çoğunlukla ömür boyu surer. İleri yaşlarda şiddeti azalabilir. Genellikle bahar aylarında ortaya çıkan ağaç polenleri neden olur. Hamamböceği, ev tozu akarlarıda şikayetlerin sürekli hale gelmesine neden olabilir. Bu hastalıkta burun akıntısı, tıkanıklığı, gözlerde sulanma-kaşıntı, hapşırma, öksürük, boğaz ağrısı, boğaz-burun kaşıntısı, göz altlarında şişlik ve renk koyulaşması, yorgunluk, algılama güçlüğü, uyku bozukluğu, hırıltı, baş ağrısı gibi belirtiler görülmektedir. Mevsimsel alerjik rinitli çocuklarda egzema, astım, ürtiker görülme sıklığı da artar.”

OBEZİTE KRONİK HASTALIKLARI ARTTIRIYOR

Yalçın obezitedeki artışa dikkat çekerek, özellikle çocukluk çağı obezitesinin hipertansiyon, koroner kalp hastalığı, diyabet gibi kronik hastalıkların sıklığını arttırdığını vurgulayarak “Ülkemizde obezite sıklığında artış görülmektedir ve çocuklarda obezite sıklığı bölgesel çalışmalarda %9-27 arasında saptanmıştır. Anne babada obezite olması çocukta da riski arttırmaktadır. Doğal beslenmeden uzaklaşıp ayaküstü hazır gıda tüketimi arttıkça, televizyon ve bilgisayar başında geçirilen sure arttıkça obezite riski de artmaktadır. Çocukluk çağı obezitesi hipertansiyon, koroner kalp hastalığı, diyabet gibi kronik hastalıkların sıklığını arttırmaktadır. Düzenli ve dengeli beslenme alışkanlığının çocuk yaşta kazandırılması, hareketsiz yaşamdan uzaklaşıp yürüyüş, spor gibi fiziksel aktivitelerin arttırılması obeziteyi önlemek açısından yararlı olacaktır” dedi.

   
Bu haber 29.01.2018 09:50:27 tarihinde eklenmiştir.İlgili Etiketler

İlgili etiket bulunamamıştır.

Okuyucu Yorumları

Haber Gezintisi

 • Çilimli farklı yendi

 • Akçakoca lideri elinden kaçırdı

 • Düzcespor Sakaryaspor'a yenildi

 • Cesedi parçalanmış halde bulundu

 • potada yenildik

 • Filede 3 hafta sonra

 • Düzce futbolunun acı günü

 • Akademide sıfır çektik

 • Düzceli 1. Ligde mücadele edecek

 • Filede Alanya Belediye

 • Çilimli Belediye Bay

 • Akçakoca Şehit Uğur Akyer

 • Pota'da Petkim

 • Bizim kızlar ilk yarıyı tamamladı

 • Düzce'nin kızları bekleyecek

 • Akademide rakip sakaryaspor

 • Düzce amatörde maçlar iptal

 • Tekin özürbir yönetecek

Benzer Haberler