Güncel / Gündem / Siyaset

Lokomotif görevi görecek

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan Türkiye’nin kavşak noktalarından olan turizm kenti Düzce’nin, kalkınmadan aldığı payla ülke gelişiminde lokomotif görevi göreceğini söyledi.

Lokomotif görevi görecekÖnemli projeler arasında yer alan Düzce Çevre yolunun proje işinin tamamlanmak üzere olduğunu kaydeden Arslan Karadeniz Sahil yolunun Akçakoca kesiminde de hummalı bir çalışma olduğunu hatırlattı. Ülke genelinde başlatılan seferberlik çerçevesinde merkez ve ilçelerdeki tüm refüjlere peyzaj uygulanacağını söyleyen Arslan, Gölyaka Havacılık Pisti ve Akçakoca yat limanı ile ilgili gelişmeleri de açıklamasında aktardı. 

2003 YILINDAN BU YANA 163 KM BÖLÜNMÜŞ YOL

2003 yılından bu yana toplam 163 km bölünmüş yol yapıldığını ve yol standardının yükseltildiğini dile getiren Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan “2003 yılında 78 km bölünmüş yol varken bunun üzerine 85 kilometre bölünmüş yol konmuş. Toplam 163 km bölünmüş yol var. Ancak çok daha önemlisi bu yolların standardının yükseltilmesi noktasında da 77 km BSK varken ve sadece ana koridorken bugün bunun üzerine 139 km daha sıcak asfalt yol yapmış durumdayız” dedi.

BU YIL İÇERİSİNDE TAMAMLANACAKLAR

Arslan, yapımı devam eden ve bu yıl içerisinde tamamlanması planlanan çalışmaları şöyle sıraladı: “Melenağzı Akçakoca il yolu 16 km. 34 milyon liralık proje bedeli var ve bu sene sonunda BSK’lı bir biçimde tamamlanmış olacak. Düzce Akçakoca yolu 18,5 km. Taş mastik asfalt yapılacak. Bu sene sonunda bu çalışma da bitmiş olacak. Gümüşova Gerede Otoyolu deprem kalıcı konutları arasında bir bağlantı yolunun Düzce Otoyoluna bağlanması ki 4.5 km. Proje beledi 38 milyon lira. Bununda büyük bir kısmını yaptık. Senen sonunda bu yolda bitmiş olacak. Anadolu Otoyolu’nun Abant Kavşağı 1. Bölge hududu ile özellikle Abant kavşağı ile 1. Bölge hududu arasında yine üst yapının iyileştirilmesi onarım işleri var. Yaklaşık 7 milyon lira. Bu sene sonunda bitmiş olacak. Gümüşova Gerede Otoyolu’nun Düzce kavşağı ve Kaynaşlı kavşağı arasındaki kavşak konumunun genişletilmesi önemli bir projemizdi. 26 milyon lira ödeneği var. İhalesi Yapıldı. Çalışmalara başlandı. Önümüzdeki yıl bunu da tamamlamış olacağız. Akçakoca Ereğli ayrımı Düzce yolu üzerinde bulunan Üskübü Melen köprüsü ile Hendek Düzce yolu üzerinde bulunan Küçük Melen köprüsü ve bağlantı yolları işi 8,5 milyon liralık bir iş. Bu sene sonunda bitecek.”

PROJELERİ BİTECEK YATIRIM PROGRAMINA ALINACAK

Düzce için büyük önem arz eden çevre yolu ile ilgili gelişmeleri de aktaran Arslan şöyle devam etti: “İl merkezi ve 7 ilçe dahil projeleri masaya yatırdık. Düzce çevre yolunun kalan kısmının tamamlanması önemli bir proje. Proje yapımı bitmek üzere. Biter bitmez yatırım programı ile ilişkilendireceğiz. Daha sonra da çalışma başlayacak. Akçakoca’da özellikle Karadeniz Sahil yolunun da tamamlayıcısı olan Düzce ili sınırları içerisindeki yol ki bu ta Rize’den başlayarak Yavuz Sultan Selim Köprüsünden Avrupa yakasına kadar gidecek olan yolun bir parçası. Projeler hazırlanıyor. Daha sonra yatırım programına alınacak ve yapımına başlanacak. Bu iki proje Düzce için önemli. 6 km Akçakoca Sakarya yolunun 3 km’lik kısmını BSK’lı bir şekilde bitirdik. Kalan 3 km kısımda heyelanlı alan da dahil ihalesi süreci tamamlandı. Bu sene tamamlanacak. Olimpiyat kavşağı ve bunun devamındaki döner kavşağın yapılması ile ilgili belediyemiz imar planı çalışmalarını bitiriyor. Biter bitmez çalışma başlayacak. Düzce E5 mevcut yol ve yan yolların tamamının BSK’larının yenilenmesi 2018 yılı yatırım programı kapsamında yer alacak.”

TÜM REFÜJLERE PEYZAJ

Türkiye genelinde başlatılan seferberlik çerçevesinde il merkezi ve ilçelerdeki tüm refüjlere peyzaj uygulanacağını ifade eden Arslan şunları söyledi: “Kaynaşlı’da ilave İmam Hatip Lisesi yapımı için Karayollarına ait bir alan tahsisi gündemdeydi. Süreci başlattık. Milli Emlak Genel Müdürlüğü nezdinde bununda gereğini çok kısa sürede yapacağız. Düzce ve çevre illerde ana yolların, yan yolların refüjlerinin peyzajının yapılması konusu vardı. Bu konuda da Bakanlık ve Karayolları Genel Müdürlüğü olarak Türkiye genelinde bir seferberliğimiz var. Bu seferberlik kapsamında Düzce ve ilçelerindeki peyzajlarda yapılacak.”

TURİZM TABELALARI KONACAK

Arslan tarihi ve turistim mekanların tabelaları için de çalışma başlatıldığını dile getirerek “Düzce’nin tarihi ve turistik mekanları var. Ancak buralara erişimle ilgili tabela sıkıntısı yaşandığını biliyoruz. Özel tabelaların ilgili yerlere yerleştirilmesi konusunda talep vardı. Gereğini yapacağız” diye konuştu. 

FESTİVAL İÇİN KOORDİNELİ ÇALIŞMA

Gölyaka’da yapılacak Havacılık Festivali için koordineli bir çalışma yürütüleceğini belirten Bakan Arslan “Gölyaka’da Havacılık festivali için bir pist yapımı söz konusu. Bakanlık olarak 3 konuda destek verebiliriz. Birincisi Sivil Havacılık Genel Müdürlüğümüzün buraya gerekli izinleri vermesi ve Mâniaların buna göre ayarlaması, Alt Yapı Yatırımları Genel Müdürlüğümüzün teknik destek vermesi ve Düzce Valiliğimizin İl Özel İdaresi kanalıyla gerekeni yapması. İşbirliği ile havacılık turizmi anlamında Gölyaka’ya bu pisti kazandırmış olacağız” dedi. 

BARINAK YAT LİMANINA DÖNÜŞECEK

Akçakoca Balıkçı barınağının doğuya taşınacağını ve eski barınağın yat limanına dönüştürüleceğini kaydeden Ahmet Arslan “Akçakoca’da bir balıkçı barınağı var. Oranın yat limanına çevrilmesi düşüncesi var. Ancak öncesinde balıkçıların ihtiyacını karşılayacak daha iyi bir barınağı daha doğuda yapmak için geçen sene süreci başlatmıştık. Etüt proje çalışmaları devam ediyor. İmar konusunda da sayın Bakanımız Faruk Özlü başta olmak üzere ilgili arkadaşlarımız gerekli desteği veriyorlar. İmar sürecini de tamamlar tamamlamaz yeni bir balıkçı barınağını Akçakoca’ya kazandırmış olacağız.  Yat limanı için bir proje revizyonu yapıyoruz. Bu iş bittiğinde imar planı ve ÇED’I ile birlikte orayı çok güzel bir yat limanı haline getireceğiz. Özellikle teknelerin alabora olması ile ilgili zaman zaman sıkıntılar yaşanıyor. Bunların  yaşanmayacağı yeni bir yapılaşmaya gitmiş olacağız. Akçakoca’da muhtelif yerlerde mahmuzlar yapılması, sahilin korunması ve sahilde özellikle denize girilebilecek alanların arttırılması yönünde talepler vardı. Bununla ilgili etüt proje çalışmalarını başlattık” şeklinde açıklama yaptı. 

İLAVE ŞERİTLE SORUN ÇÖZÜLECEK

Arslan Kuzey Çevre Yolu Düzce Üniversitesi bağlantısına kavşak düzenlemesi ile ilave şerit yapılacağını dile getirerek “Kervan kavşağı ile ilgili Otoban bağlantı yolunda bir çalışma talebi vardı. Onun da ikmal ihalesi sürecini başlattık. 2018 yılında bu işimizi de tamamlayacağız. Kuzey Çevre Yolu Üniversite bağlantısı anlamında kaşağın yetersizliği söz konusuydu. Kavşağa ilave şerit yaparak genişletilmesi ile ilgili ihaleyi yaptık. Çalışmada bu sene sonunda bitmiş olacak” dedi. 

ARTIK KAZA OLMAYACAK

Akçakoca çevre yolunda 3 tane kaza kara noktası bulunduğunu hatırlatan Bakan Arslan, “Oralarda zaman zaman ölümcül kazalar oluyor. Onların da ortadan kaldırılması ile ilgili ihale süreci başlattık. İhale tamamlanır, tamamlanmaz yapımına başlayacağız” diye konuştu. 

 
Bu haber 04.08.2017 09:00:07 tarihinde eklenmiştir. Toplam okunma sayısı :İlgili Etiketler

İlgili etiket bulunamamıştır.

Okuyucu Yorumları

Haber Gezintisi

 • Düzcespor uzatmalarda

 • Filede hüsran

 • Vali Zülkif Dağlı halkı dinleyecek

 • Akçakoca’da balıkçı teknelerine sıkı denetim

 • Rektör Çakar Engelliler Günü için mesaj yayınladı

 • Ay “Her birey birer engelli adayı”

 • MÜSİAD Düzce Şubesinden MÜSİAD Sakarya Şubesine ziyaret

 • Psikoloji ve spor arasındaki ilişki anlatıldı

 • Düzce Polisinden Güvenli Eğitim uygulaması

 • Üniversitede bitkisel drog hammaddelerinin ilaç sanayindeki rolü konuşuldu

 • Coğrafi Bilgi Sistemleri konulu konferans

 • Yığılca Belediyesinden okullara destek

 • AIDS’e karşı farkındalık

 • Özel öğrenciler gönüllerince eğlendiler

 • 1. Grupta 15. Hafta

 • 10. Grupa 11. Hafta

 • Kaynaşlı için zor maç

 • Beyköy çengel atacak

Benzer Haberler