Güncel / Gündem

10 bin gence ulaştılar

Maddeye değil spora bağlan sloganıyla yola çıkan Düzce Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Muay Thai Takımı kısa sürede yaklaşık 10 bin gence ulaştı.

10 bin gence ulaştılar Muhammet Bişgin Düzce’nin daha önce bu sporun adını bile duymadığını ancak yaptıkları çalışmalar sayesinde Düzceliye Muay Thai’yi benimsettiklerini söyledi. 

Projenin uygulanma aşamasında verdiğimiz destekten dolayı gazetemizi ziyaret eden Muhammet Bişgin, Milli Sporcu  Burak Uslu ve Sabri Arslan Gazetemiz sahibi Asu Beşer Karpuz’a plaket takdim etti. Ziyaret sırasında gerçekleştirdiğimiz sohbette Muhammet Bişgin bize hem projenin içeriğini hem de Muay Thai’nin Düzce’deki tanıtım macerasını anlattı.   Muhammet Bişgin,, Milli Sporcu  Burak Uslu ve Sabri Arslan ile yapıtğı teşekkür ziyaretinde Muay Thai’yi anlattı.

MADDEYE DEĞİL SPORA BAĞLAN

Gençlerin madde bağımlılığından uzak durması için ellerini taşın altına koyduklarını dile getiren Bişgin “Bizim projeyi uygulamaktaki amacımız gençlerin bağımlılıktan uzak durarak spora yaklaşması. Sloganımız da maddeye değil spora bağlan. İlk etapta liselerden başladık. Kısa süremiz vardı. 5 gün içerisinde 15 lise ve bir KYK yurdunda projemizi anlattık. Gençlere bağımlılıktan uzak durmanın en iyi yolunun spor yapmak olduğunu anlattık. Gösterilerimiz de oldu. 10 bine yakın geçimize ulaştık. Bütün okullarda birer saat uygulama yaptık. İlk etapta bağımlılıktan uzak durmanın yollarını anlattık. Sağlıklı yaşamın önemine vurgu yaptık. Daha sonra gösterimizi gerçekleştirdik” dedi.

HEDEF UZUN VADEDE UYGULAMAK

Bişgin, hedeflerinin projeyi uzun vadede uygulamak olduğunu belirterek “Biz projeyi kısa orta ve uzun vadeli olarak düşündük. Herhangi bir yerden destek almak niyetiyle bu işe girişmedik. Amacımız sadece gençlerimizi spora kazandırmak. Bu projenin devamı olacak. Antrenörümüz Murat Tokat’ta bu süreçte bize destek verdi. Hendek’ten sporcuları getirerek projemize dahil etti” diye konuştu. 

KISA SÜREDE ÖNEMLİ BAŞARILAR

Kısa sürede önemli başarılara imza attıklarını kaydeden Bişgin şöyle konuştu: “Dövüş sporları sert görünüyor ancak savunma için şart. Bizim milletimizin ruhunda savaşmak ve mücadele etmek var. Dolayısıyla öğrenme kapasitesi en başarılı sporlardan biri. Düzce’de maddi manevi destek bulmakta zorlanıyoruz. Örneğin bir sponsorumuz yok. Muay Thai alanında kısa sürede ciddi başarılar elde ettik. Bu çok çalışmanın ürünü. Benim kick boksta A1 Türkiye üçüncülüğüm var. May Thai’de Fai Cup ikinciliğim var. Bölgelerde derecelerimiz var. Burak Uslu arkadaşımız Marmara Bölge Şampiyonu. İki kere Üniversiteler arası müsabakalarda Türkiye şampiyonu oldu. İki kere Türkiye şampiyonu çeyrek finalisti oldu. EMF Cup’ta derecelerimiz var.”

DÜZCE’NİN YÜZDE 80’İNE BENİMSETTİLER

Bişgin tanıtım gösterileriyle Düzce’nin yüzde 80’ine Muay Thai’yi benimsettiklerini dile getirerek “Düzce’de bir çok insan bu sporun adını bile duymamıştı. Ama biz yaptığımız çalışmalarla Düzce’nin yüzde 80’ine Muay Thai’yi benimsettik. Çok güzel dönüşler aldık. İlerleyen yıllarda Muay Thai’de Düzce’de güzel şeyler olacağını umuyoruz” dedi. 

BAYANLARDA İLGİ GÖSTERİYOR

Düzceli bayanların da Muay Thai’ye ilgi gösterdiğini söyleyen Bişgin “Bayan arkadaşlarımızın talepleri var. Aslında çok ilgi duyuyorlar ama nerede eğitim alabileceklerini bilmiyorlar. Biz bayanların ilgisini arttırmak için bir bayan arkadaşımızı da gösterimize dahil ettik. Ülkemizde kadına şiddetin boyutlarını düşünürsek kadınların savunma sporlarını mutlaka öğrenmesi lazım” diye konuştu. 

MUAY THAİ’NİN FARKI

Bişgin Muay Thai’nin diğer dövüş sporlarından farkını şöyle aktardı: “Muay Thai’nin diğer dövüş sporlarından farkı savunma hamleniz daha fazla. Bu sporda savunma yapabilmek için vücudun tüm uzuvlarını kullanabiliyorsun. Dirsek vurabiliyorsun, diz atabiliyorsun. Ayrıca bu spor insanın dayanıklılığını da arttırıyor.”

SAĞLIĞA ZARAR VERMİYOR

Dövüş sporlarının sağlığa zarar vermediğinin altını çizen Bişgin eğitim faaliyetleri ile ilgili de bilgi vererek “Sağlık açısından sakıncalı olduğu düşünülebilir. Ancak tam tersi. Ben bu sporu yapmaya başladığımdan bu yana hiç doktora gitme ihtiyacı hissetmedim. Antrenörümüz Murat Tokat. Hendekte eğitim alıyoruz. Oradaki kulüpte hocalarımızın hepsi milli antrenör. Bizim burada açtığımız bir spor salonu var. Gold Fit 81. Gençlere eğitimi burada veriyoruz. Genç kardeşlerimizin ilgisi yoğun. Bayanlarda yavaş yavaş gelmeye başladı. Özel derslerde veriyoruz. Antrenörümüz Murat Tokat sayesinde bu noktaya geldik. Düzce’de kalmış olsaydık belkide kaybolup giderdik. Burada bizi hocamız gibi yönlendirebilecek biri yok” şeklinde açıklama yaptı. 

SPORCU AHLAKI BUNU GEREKTİRİR

Bir sporcunun önemli bir gerekçesi olmadığı sürece sokakta asla kavga etmeyeceğinin savunan Bişgin, “Sporcu ahlakı da bunun gerektirir. Zaten antrenmandan çıktıktan sonra stresini atmış oluyorsun. Sakin oluyorsun” dedi.
Bu haber 17.06.2017 12:07:00 tarihinde eklenmiştir. Toplam okunma sayısı :İlgili Etiketler

Damla Gazetesi
Düzce
Muay Thai

Okuyucu Yorumları

Haber Gezintisi

 • Düzcespor kongresi yapılamadı

 • Düzce polisinden kaçamadı

 • Çevre Şehircilik Müdürlüğüne atama

 • Uyuşturucuyla mücadele sürüyor

 • Düzce polisinden kaçak sigara operasyonu

 • Akçakoca üçüncü Mavi Bayrağı alacak

 • AK Kadınlardan Keskin’e ziyaret

 • Beton değil yeşil bir gelecek

 • Umut veren taşlar sergilendi

 • Düzce Üniversitesi Düzcelileri ağırladı

 • İlk maçlarda 1 galibiyet 1 mağlubiyet

 • Sessizce kitap okudular

 • Düzce baharı çocuk programı ve konser ile karşılıyor

 • Düzce’de 2019-2023 hedefleri değerlendirildi

 • Gölyaka'da derslere devam

 • Orman yolu yapım işi

 • 10 KALEM KIRTASİYE MALZEMESİ

 • 2017 yılında Düzce'de spor (60)

Benzer Haberler