MÜZEDE HAYAT VAR
Geçmiş geliyor, bugün gidiyor ve geleceği düşünüyorum. Müze iYi bir fantezi ortamı. Yağmurlu zamanlarda öğrencilerimle üç kez gittim. Müzede tanıdık yüzleri bildim, 15 öğretmen adayıyla, oradaki üniversite öğretmenleriyle, bizi her seferinde tüm nezaketiyle karşılayan güvenlik görevlisiyle iyi şeyler hissettim. Tüm olup bitenler bir hisler atölyesini andırıyor. Bir kaçış diyarında gibiydim.

Öğrencilerim özel deneyimler yaşadılar…

Paylaşımlarımda müzede oluş anlarımızı şu tümcelerle anlattım:

“Geçmiş, şimdi ve gelecek. Müzeyi çok sevdim ve müzede hayat var.”

“Müzede iyi eylemler.”

“Çocuklar için güzel haYaLLer...”

“Duygular ve keşif deneyimi.”

“Bu çOcukLar  (öğretmen adayları) öğrencilerimi çok iYi karşıLadıLar, onLarı ve zamanı çOk iYi yÖnettiLer... Bir dokunma ve hiSSetme eYlemiydi bu... Güçlü bir deneyimdi... Güzel duygularla ayrıLdık müzeden...”

“Oyun en güzel eYlemdir...”

“HaYallerin şekli var.”

“Müzede bir gizem var ve öğretim iyi bir hareket...”

“ÖğrenciLerim Konuralp Müzesi'nde (h/ç)amura şekiL verdi.”

“Gülümsemek iyi bir eYlemdir.”

“Dokular ve dokunuşlar.”

Öğrencilerim katıldıkları atölyelerde çamur sanatını anladılar, geleneksel çocuk oyunlarının bir sevinç terapisi olduğunu öğrendiler, müzenin gizemli dokusunda uygarlıklara selam yolladılar, arkeolojinin heyecanını duyumsadılar ve müzeden hep gülerek ayrıldılar.

Temel Sanat Eğitimi Atölyesi, Modern Çocuk Sanat Buluşmaları Atölyesi, Arkeoloji ve Tarih Atölyesi, Unutmadık Oynuyoruz Atölyesi, Yaratıcı Drama Atölyesi, Tasarım Yapıyorum Atölyesi gibi atölyelerinin düşüncesi bile sihir tadındaydı.

Hayalleri ve hisleri ortaya çıkaranları ve bu projenin fikrini belirleyip bu fikri biçimlendirenleri, tüm direktörleri, emeği geçen herkesi gönülden alkışlıyorum.

Konuralp Müzesi’nde haYat güzel dÖnüyor.

Ve bu tür eylemler dünyayı değiştiriyor...


İlgili Etiketler

İlgili etiket bulunamamıştır.


Bu makale 27.12.2017 10:52:17 tarihinde eklenmiş ve toplam kere okunmuştur.Okuyucu Yorumları