Güncel / Gündem / Yaşam

Bu kez Erasmus+ ile tanıtılacak

Köprübaşı Ömer Efendi Köyü Kalkındırma Derneği üyesi olan gençlerin oluşturduğu 'Bridgehead Masters' gençlik grubu, Kazan Projesinin takibi niteliğinde bir proje yürütmeye hak kazandı.

Bu kez Erasmus+ ile tanıtılacak"Kültürlerarası Kazan" adlı Erasmus+ Gençlik projesi de AB Bakanlığı Türkiye Ulusal Ajansından alınan hibe desteği ile yürütülecek. İtalya, İspanya, Litvanya ve Bulgaristan’dan gelecek 24 genç, 1 hafta boyunca Köprübaşı Ömer Efendi köyündeki gençlerle birlikte çeşitli faaliyetler yürütecekler.

Katılımcı gençler, Köprübaşı'nda diğer ülkelerin mutfak kültürlerini öğrenecekler. Köyün ve projenin tanıtım videolarını 5 farklı dilde hazırlayacaklar. Katılımcı ülke organizasyonları Köprübaşı Köyünü ve Düzce'yi kendi ülkelerinde tanıtacaklar. Uluslararası yemek yarışması organize edecekler. Köyler Canlanıyor sloganıyla hareket edilen bu projeler ile köyde yaşayan her yaş grubuna yönelik çalışmalar önümüzdeki yıllarda da devam edecek.

“Köyler Canlanıyor” başlığı altında Köprübaşı Ömer Efendi Köyü’nde çeşitli projeler ve etkinlikler devam ediyor. Kalkındırma Derneği tarafından köylerin ve köy ürünlerinin marka değerinin ve köylere olan ilginin artması için birçok konuda çalışmalar yapılıyor. 

Son olarak Kasım ayı içerinde Köprübaşı Ömer Efendi Köyü Kalkındırma Derneği üyesi olan gençlerin oluşturduğu "Bridgehead Masters" gençlik grubu, Kazan Projesinin takibi niteliğinde bir proje yürütmeye hak kazandı. "Kültürlerarası Kazan" adlı Erasmus+ Gençlik projesi de AB Bakanlığı Türkiye Ulusal Ajansından alınan hibe desteği ile yürütülecek. İtalya, İspanya, Litvanya ve Bulgaristan’dan gelecek 24 genç, 1 hafta boyunca köydeki gençlerle birlikte çeşitli faaliyetler yürütecekler.

Köylere ve köy ürünlerine ilginin daha çok artması için “Köyler Canlanıyor” başlığı ile yola çıkan  Köprübaşı Ömer Efendi Köyü Kalkındırma Derneği başvurduğu projeleri kazanmaya devam ediyor. 2015 yılında İçişleri Bakanlığı Dernekler Dairesi Başkanlığından “Kazan” isimli hibe projesi kazanıldı ve 11 ay süren projede ses getiren çalışmalar düzenledi. Proje ulusal basında da yer alırken, bir yemek dergisinde tanıtıldı. Köylere olan ilginin artması için çeşitli kurslar ve her yaş grubuna etkinlikler düzenlenmeye devam ediyor. Yemek; tüm kültürleri ve aile bireylerini bir araya getiren en önemli unsur fikrinden yola çıkılarak, proje kapsamında kurulan yemek atölyesinde bir yemek kursu açıldı. Düzce Profesyonel Aşçılar Derneğinin şeflerinin ve 55 kursiyerin yer aldığı atölye çalışmaları hafta sonu köye olan ilginin artmasına katkı sağladı. 2016 yılında köyde yapılan Yemek Festivali ile yapılan yemek yarışmaları tüm katılımcılar için unutulmayacak bir anı olarak yer aldı. Kursun ardından kursiyerler, Gaziantep Gezisine götürüldü ve burada MUSEM Mutfak Sanatları Eğitim Merkezindeki şefler ile Gaziantep Mutfağının yemeklerini birlikte yapma şansı buldular. 

Düzce İl Gıda ve Tarım İl Müdürlüğü ile Sebze Yetiştiriciliği Kursu düzenlendı. Ardından köy gençleri Müdürlüğün Bamya Yetiştiriciliği Projesinde yer aldı. Burada kurulan bahçe örnek seçildi ve Bakanlık tarafından ziyaret edilerek Tarla Günü Etkinliği düzenlendi. Çıkartılan Kazan Projesi Dergisi oldukça ilgi gördü. Bu yıl içerisinde Kalkındırma Derneği, Uludağ Üniversitesi ve Düzce Üniversitesinde düzenlenen panellerde “Kazan Projesini” sundu. 

2018 yılında köyde peynir kursu ve kabak festivali planlanıyor. Çeşitli kurslar köyde açılarak, birçok program düzenlemeye devam ediyor. Geçtiğimiz haftalar içerisinde İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nün hazırladığı Fındık Budama Kursu yapıldı. Her yaş grubuna göre Dil Kursları yapılıyor. Köprübaşı Köyü Adige Kültür Evi’nde, Alüminyum Folyo Kabartma Kursunun ardından, açılan Ahşap Boyama Kursu 2 yıldır her hafta devam etmekte ve kurs bitiminde bir sergi planlanmakta. Çocukların köye olan ilgisinin artması için, çocuklar için geçtiğimiz yıllarda çeşitli etkinlikler düzenlendi. Bunların yanı sıra çeşitli şehirlere köyden geziler düzenleniyor. Yapılan proje ve etkinlikler ile Düzce’nin de tanıtımına Ulusal ve Uluslararası katkı sağlanıyor. Köprübaşı Ömer Efendi Köyü Kalkındırma Derneği üyesi olan gençlerin oluşturduğu "Bridgehead Masters" gençlik grubu, Kazan Projesinin takibi niteliğinde bir proje yürütmeye hak kazandı. "Kültürlerarası Kazan" adlı Erasmus+ Gençlik projesi de AB Bakanlığı Türkiye Ulusal Ajansından alınan hibe desteği ile yürütülecek. İtalya, İspanya, Litvanya ve Bulgaristan’dan gelecek 24 genç, 1 hafta boyunca köydeki gençlerle birlikte çeşitli faaliyetler yürütecekler.

Katılımcı gençler, Köprübaşı'nda diğer ülkelerin mutfak kültürlerini öğrenecekler

Köyün ve projenin tanıtım videolarını 5 farklı dilde hazırlayacaklar. 

Katılımcı ülke organizasyonları Köprübaşı Köyünü ve Düzce'yi kendi ülkelerinde tanıtacaklar

Uluslararası yemek yarışması organize edecekler.

Köyler Canlanıyor sloganıyla hareket edilen bu projeler ile köyde yaşayan her yaş grubuna yönelik çalışmalar önümüzdeki yıllarda da devam edecek.

 
Bu haber 15.12.2017 09:28:23 tarihinde eklenmiştir.İlgili Etiketler

İlgili etiket bulunamamıştır.

Okuyucu Yorumları

Haber Gezintisi

 • Vee bir zamanlar (DÜZCESPOR'LU TUĞRUL FUTBOLDAN KOPUYOR)

 • Besyo mezunlarına müjde

 • Düzce Belediyespor’dan oyuncu yok

 • TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI

 • Amatörde haftanın sonuçları

 • Azade Ay Anneler Gününü kutladı

 • Çam kese böceğine karşı mücadele

 • Çakar “Annelerimiz merhametin simgesidir”

 • Jandarmadan tarihi eser operasyonu

 • Dağlı, “Anneler ilk öğretmenlerimizdir”

 • Çakı gibi asker oldular

 • Düzce’de motorlu araç sayısı 109 bin 668 oldu

 • Bilim Kültür ve Sanat günlerinde muhteşem final

 • Makine ve Metal Teknolojileri yıl sonu sergisi ilgi gördü

 • Rektör Çakar zirvede oturum başkanlığı yaptı

 • İş Sağlığı ve Güvenliği haftası etkinlikleri gerçekleştirildi

 • Akçakoca Belediyesi yol çalışmalarına başladı

 • Akçakoca İmam Hatip ortaokulunun büyük başarısı

Benzer Haberler