Halkımızın dikkatine
Ey Düzce halkı, ey hemşehrilerimiz, anlatacağım konu çok önemli. Onun için dikkatle okumanızı ve düşünmenizi rica ediyorum. Çünkü bu konu yalnız beni ilgilendirmiyor, hatta hiç ilgilendirmiyor da diyebilirim. Ben sadece bir vatandaş olarak ve çekilen ıstırapları gördüğüm için belki faydalı olabilirim diye uğraşıyorum. Aslında hepinizin, hepimizin sorunu. Hepimiz ilgilenirsek olay çözülür diye düşünüyorum.

Konuralp’te bir ilkokul ve anaokulu var. Bilen biliyor ama bilmeyenler de çok. Bu okulların doğru dürüst yolları yok. Yolsuz okul olur mu? Olmaz tabii. Var ama yetersiz, beş altı yüz talebesi bulunan ve ayrıca yirmi, yirmi beş öğretmeni bulunan ve bunlara bir çok veliyi, hatta servis şoförlerini de eklersek hayli yekûn eder. Bütün bunların giriş çıkışları bir rezalet doğrusu.

Bu okul 1999 depreminden sonra hayırsever bir vatandaşın bağışladığı tarlanın, arsanın üzerinde kuruldu. Ama dediğim gibi eksik ve yetersiz yolu var. Şöyle ki bu okullar Konuralp’in güneyinde, Akçakoca karayoluna sekiz on metre mesafede. Esas yola bu karayolundan dar bir yolla girilir. Giren çıkan servis minibüsü karşılaştıkları takdirde kafa kafaya gelir. Birinin geri gidip yol vermesi icap eder. Oysa bu yol genişletilse ve kuzeyden hamamaltı caddesinden yirmi, otuz metre mesafelik dar bir patika yolu (1,5 metre genişliğinde) da vasıtaların rahat giriş ve çıkışları kadar istimlak edilse en azından iki giriş çıkış yolu olur. Ama bu da yetmez. Esas yol eksikliği doğu istikametinde bence. Tarihi hamamın hemen altından güneye uzanan Üstündağ sokağın otuz, kırk metresinden sonra, batıya yani girilen yol maalesef okullara yirmi, otuz metre kala arsa sahibi tarafından büyük duvar ve demir kapı ile kesilmektedir. Tabi ki tapulu yeri kimse bir şey diyemez. Burasıda istimlak edilerek üç yerden giriş çıkış yolları sağlanır ki herkes rahat eder. Hele okulunun kuzeyinde bulunan eğri büğrü yol da düzeltilse fevkalade olur sanırım.

Bütün bunların yapılması için yetkililerin bu arsa sahipleriyle diyalogda bulunmaları icap eder. Belki okullar için büyük arsa bağışlayan komşularını hatırlayıp kendileri de bağışta bulunabilirler veya çok ucuza verebilirler. Neticede onlar da insan, bu hayırlı işe yok diyeceklerini sanmıyorum. Yeter ki tenezzül edip diyalog kurulsun.

Ben bunların yapılması için beş altı senedir uğraşıyorum. Eski yeni vali beylere, belediye başkanlarına taahhütlü mektuplarla durumu izah ettim. Hatta bu işi başaranlara, açılan sokaklara kendi isimlerini bile verilerek ebediyen anılmaları sağlanmış olur. Herkes de dua eder. Ama maalesef hiç biri beni kaale alıp ilgilenmediler. Halbuki Konuralp yakın bir yer. Bir yarım saat zaman ayırıp durumu yerinde inceleselerdi bu iş çözülürdü sanırım. Hatta belediye meclis üyeleriyle de gelip incelenebilirdi.

Şimdi hepinizden gerek birey olarak ve gerekse gurup olarak buraları incelemenizi rica ediyorum. Bilhasa okulun dağılışında gelirseniz o minicik yavrularımızın, öğretmenlerin ve velilerin çektiği çileleri gördüğünüzde bana hak vereceksiniz.

Bir ara veliler belediyeye gidip eylemde dahi bulunmayı istiyorlardı. Şimdilik müdür bey zor ikna ediyor. Bu yazıdan sonra yine herhangi bir çözüm için harekette bulunulmazsa sayın Başbakan Binali Yıldırım’a durumu arz edeceğim. Düzce’de yapılan gerek süsleme ve gerek tramvay yolu için harcanan paranın binde birinden az bir masraf bu işi tatlıya bağlar sanırım.

Ben bir vatandaş olarak uğraşıyorum. Sanırım Belediye meclis üyeleri bu işe el atarsa bu pürüz düzelir. Benim bu işten ne maddeten ve ne de manen bir çıkarım yok. Yalnız bu okullar gerekli yollara kavuşursa manen mutlu olurum, haz duyarım. Çünkü bu yavrular hepinizin geleceğinin mimarı ve yöneticisidirler.

Sevgi ve saygılarımla.

 


Son Yazıları

2018.06.18 - Seçim yarışı
2018.05.23 - FİLİSTİN OLAYLARI
2018.04.02 - ATATÜRK ve İMAN
2018.03.26 - Ali Beşer
2018.02.24 - ATATÜRK
2018.02.03 - Spor
2018.01.16 - Duraklar hakkında
2017.12.12 - Elveda Kardeşim Elveda
2017.11.16 - Halkımızın dikkatine
2017.10.26 - Okullarda yardım hususu

İlgili Etiketler

İlgili etiket bulunamamıştır.


Okuyucu Yorumları