Siyasetçinin çirkini...
İlgili birimi aradım. “Bahçemde ağacım var budamak istiyorum.” dedim. Karşımdaki ses “Şimdi zamanı değil Ağustos ayında budama yapamazsınız” dedi.. Bende “Parktaki ağaçları sizin araçlarınızla kesiyorlar, bu nasıl oluyor” diye  sordum. “Onlardan şikayet var, otomobillerin üzerini kirletiyorlar” cevabını aldım.

Ağaçları kestirenin siyasi bir kimliği vardı. Resmi kurumun araçları ile kendi işini, hemde uygun olmayan bir biçimde yaptırıyordu.  

Benzer işler yıllardır devam eder, biri gelir, öteki gider. Ama her dönemde birileri siyasetin etkisini kullanır, hizmetlerin önüne geçer. Hatta kendi çıkarı olmayacaksa hizmetin icrasına bile engel olur…

Hizmet bilinci gelişmemiş insanların hizmet guruplarında yer alması benzeri sonuçları yaratıyor. İçinde yer aldıkları gurubun imkanlarını önce kendileri için kullanırlar.

Bize özgü bir durumu bu. Bir şekilde seçildikten sonra, her karede görünme gibi bir hastalıkları var. Halkın önüne geçer, ilk sırada yer alır, ya da konuşmacının yanında,  arkasında boynunu uzatır ya da masasında oturur.

Bu tipler her dönemde varlıklarını sürdürmüşlerdir. İlginç yanı her dönemde, her gurubda kendilerine yer verilmesidir. Müsamaha gördükleri içindir ki, her işte öne çıkar, işi kendileri alır, ya da devletin makamında yumruğunu masaya vurur, “Bu iş olacak…” diye bağırır.

Vali, bakan, milletvekili, başkan nereye giderse onlar da gider. Nerede oturursa, onlar da oturur.   

Çevremizde yol, plan, inşaat, park bahçe, ağaç gibi ne kadar olumsuzluğu ile dikkat çeken uygulama varsa bilin ki, siyasetin içinde olanlarla bağlantılıdır.

Bu insanlar hizmetin içinde oldukca, hizmet  yerini eziyete terketecektir. Çok şikayetin olması, hizmetlerin beğenilmemesi, eleştirilmesi bu yüzdendir.

Kendisi yapmaz, yapmak isteyene engel olur. Ama en çok kendisi konuşur…

Siyasetçinin iyisi (!) de böyle olur.


İlgili Etiketler

İlgili etiket bulunamamıştır.


Okuyucu Yorumları