İNSAN = EŞEK, KÖPEK, MAYMUN
Bir insan ömrünü neye vermeli, Harcanıp gidiyor ömür dediğin…

Demiş şair… Ve insan üzerine çok anlamlı yazılar yazılmış… İnsan, insanı her yönü ile anlatıyor ama kendini göremiyor. Aşağıdaki yazıyı çok güzel buldum ve sizinle paylaşmak istedim

 

Tanrı eşeği yarattı ve ona dedi ki,
“Sen eşeksin. Sabahtan akşama kadar yorulmadan yakınmadan çalışacaksın ve ağır yükleri sırtında taşıyacaksın. Ot yiyeceksin az akıllı olacaksın ve 50 yıl yaşayacaksın”
Eşek cevap Verdi:
“50 sene böyle bir hayat için çok çok fazla, lütfen bana 20 yıldan fazla verme!” 
ve öyle oldu... 

Sonra Tanrı köpeği yarattı ve ona dedi ki: 
“Sen bir köpeksin. İnsanların mallarını koruyacaksın, onların en yakın dostu olacaksın. Geriye kalan artıkları yiyeceksin ve 25 yıl yaşayacaksın.” 
Köpek cevap verdi: “Tanrım, 25 yıl böyle yaşamak çok fazla. Bana 10 yıl ver yeter” ve öyle oldu... 

Daha sonra Tanrı maymunu yarattı ve dedi ki : 
“Sen bir maymunsun. Ağaçtan ağaca salınacak ve bir aptal gibi davranacaksın. İnsanları eğlendireceksin ve 20 yıl yaşayacaksın”. 
Maymun cevap verdi : 
“20 sene dünyanın palyaçosu olarak yaşamak çok fazla. Bana 10 seneden fazla verme”. 
Ve böyle oldu... 

Ve daha sonra Tanrı insanı yarattı ve ona dedi ki : 
“Sen bir insansın. Dünyada yaşayacak tek rasyonel düşünen canlı olacaksın. Diğer yaratılmışlara zekanı kullanarak hükmedeceksin. Dünyayı yöneteceksin ve 20 yıl yaşayacaksın.” 
İnsan cevap verdi : 
“Tanrım, insan olmak için 20 yıl yetmez. Lütfen bana eşekten artan 30 yılı, köpekten artan 15 yılı ve maymununun 10 yılını ver."
Tanrı bunu kabul etti ve insan 20 yıl insan olarak yaşadı sonra evlendi ve 30 sene eşek olarak sabahtan akşama kadar çalıştı ve ağır yükler taşıdı. Sonra çocukları oldu ve 15 yıl köpek gibi yaşadı, evi korudu, aileden artanları yedi. Sonra ilerleyen yaşında 10 yıl maymun olarak yaşadı. Aptal gibi davrandı ve torunlarını eğlendirdi. 
...
Bu güne kadar böyle geldi...

 


İlgili Etiketler

İlgili etiket bulunamamıştır.


Okuyucu Yorumları