Bir portre
99 depreminde Düzce enkaz yığınına dönmüştü adeta. Hastane caddesi üzerinde bir bina ayakta kalmış, yıkılmamıştı. O günlerde Düzce’de görevli bir bürokrat ile konuşurken bana, “Çok yerde görev yaptım ama, burası gibi yer görmedim. İnsanları çok enterasan. O binayı bana en az 10 kişi ben yaptım diye gösterdi” demişti.

Çizeceğim portre bunlardan biri, ama onlarca daha onun gibiler var.

Yalnız paraya tapan insanlar, belirli sürelerde yükselir ama çabuk çökerler. Karakteri uygunsa şayet, yokluğunda bile hava atar, kendisine ait olmayan şeyleri benim diye gösterir.

Bu kişi, Düzce’de ne kadar değerli yer varsa sahiplenir. Üst düzey kişilerle merhabalaşsa dostum, yakın arkadaşım der.

Yüzsüzlükten mi, beceriden mi bilmiyorum ama, şeytan tüyü var üzerinde.

Merhabalaştığı kişilerle ortak olur, sonra bir şekilde o kişiyi ayırır, kendisi devam eder. Düzce’ye çıraklıktan ayrılarak usta gibi geldi. Ve girmediği iş, yapmadığı ortaklık kalmadı. Hemen her meslekten kişilerle ortaklık yaptı. Ve her ortağı kendisini bıraktı. Sivil toplum kuruluşlarına da girdi tabi. Ve yine hepsinde başa oynadı, baş da oldu. Bu kez de bu kuruluşların sahibi ve kurucusu ilan etti kendini.

Ama bu kere, kuruluşlar kendisinden ayrılamayacağı için, kendisi fedakarlık (!) göstererek ayrılmak zorunda kaldı.

Bir kaç kez işi bozuldu, her keresinde kendisine uzanan gizli bir el veya eller tarafından uçurumdan döndürüldü.

Kıskançtır. Herkesin işini kıskanır. Aynı işi kendi yapar, kendisine iş yaptırmayanlara kızar. Arkadaşım dediği kişilerle görüşenlerin arkasından konuşur, kötüler, araya girer, engeller.

Düzce sevdalısı görünür, ama birisi Düzce’ye hizmet ederse, bir iş yaparsa onu da kıskanır…

Daha uzatmak mümkün. Ama dediğim gibi, bunun gibi onlarca var. Düzce’nin ayağına köstek bunlar. Bürokratları da yanlış bilgilendirip çözümsüzlük üretiyorlar.

İlkokul mezunu  bile değil. İki kelimeyi bir araya getirip yazamaz. Ama dağları ben yarattım der…

Fıkra gibiler…

İki adam bir apartmanın önünde konuşuyorlardı. Adam yukarı doğru bakarak yanındakine “Şu adama hayranım arkadaş..." dedi. "işe sıfırdan başladı. Şimdi milyarlarca lira borcu var.”           


İlgili Etiketler

İlgili etiket bulunamamıştır.


Okuyucu Yorumları