Düzce’nin gizli hazinesi
Bu ifade 90’lı yılların başında ulusal basının kullandığı bir tanımlamadır. Konuralp’ı anlatır. O tarihlerde bazı gazeteciler Konuralp’ın gizemini yazılarına taşıdılar ve buranın gezilmesi görülmesi gerektiğini duyurdular.

Altında Roma ve Bizans, üzerinde Osmanlı medeniyetinin izleri olan nadir ve tek bir yer olan Konuralp bir hazine gibidir. Ne varki, ilgisizlik ve yöre halkının üzerinde yaşadığı değeri bilememesinin sonucu bugünlere gelindi. Evlerinin ve yerlerinin ellerinden alınacağı korkusu ile karşı çıktılar. Bu korku hala devam ediyor.           

O kadar ilgisiz kalındı ki, bir dönemde tarihi kalıntılar adeta yağmalandı. Kalanlar da sağlıklı bir biçimde korunamıyor.           

Antik tiyatro korunma yerine yok olma ile karşı karşıya. Giriş kapısı ile çevreyi kaplayan bloklar eksik ve yıkık. Basamaklar eksilmiş, kırılmış… Sahnenin iki yanında bulunan tüneller dolmuş, kapanmış. Ki, bu tünellerden birinden girildiğinde 300 metre aşağıdaki okul bahçesinden çıkılıyormuş, Diğer tünelin Ceneviz kalesine kadar uzandığı esfanesi var. Cenevizliler denizden getirdikleri malları bu tünellerden Konuralp’e ulaştırıyorlarmış. Yer altı geçidi gibi olan tünelin belirli noktalarında dinlenme yerleri varmış. Üç yıl kadar önce, ellerindeki haritaya göre, Kurtsuyu köyünde bu tünele inen 3 defineci zehirlenerek öldü, cesetleri zorlukla çıkarıldı.

Konuralp’teki toprağın seramik sanatında kullanılan en kaliteli toprak olduğu belgelendi. Doğal ve pişirildiğinde ortaya çıkan renk çok canlı. Düzce’de bir süreden beri seramik çalışmaları yapılıyor. Ama Kaynaşlıda ve Belediyenin seramik kurslarında kullanılan toprak Kütahya’dan getiriliyor.

2.60 metre yüksekliğindeki Tyche (bereket tanrıçası) Türkiye’de bulunan en görkemli üç heykelden biri. Tek başına bile büyük bir hazine.

Düzce’nin her tarafı hazinelerle  dolu. Tarihten gelen efsaneleri var. Akçakoca’nın Deniz Kızı, Gölyaka’nın Efteni Gölü, Kaplıcaları gibi.

Düzce’nin gizli hazineleri bu satırlara sığmaz. Ama bu kadarını üzüldüğüm için tekrarladım. Düzce’nin markası olacağı söylenen Konuralp’ın kazı ve restarasyon çalışmaları ödenek olmadığı için yapılamıyor.       

90’larda başlamıştık. 25 yıl geride kaldı, ilerleme yerine elimizdekileri kaybettik. Ne dersiniz, yine mi böyle olacak ?


İlgili Etiketler

İlgili etiket bulunamamıştır.


Okuyucu Yorumları