Ramazan fırsatı
Ramazan’ın ilk günü eve giderken her zaman ekmek aldığım fırına uğradım. Her zaman aldığım pidelerden bir tane istedim. Üç lirayı tezgaha bıraktım. Tezgahtar arkamdan seslendi.. “Pide 4 lira” dedi. Ramazan nedeniyle böyle olduğunu söyledi. 

Fırıncılar odası 300 gram pideyi 2 lira, 625 gram pideyi  4 lira olarak açıklamıştı. Ama aynı pide 3 liradan, bir günde 4 liraya çıkmıştı.  Bu ölçü ve fiyat odanın açıklamasına uymuyor.

Bizde çok farklı bir ticaret anlayışı ve  genel kültür  farkı var. 

Bir malın değeri talebe göre  değişiyor. Yani, çok isteyeni varsa fiyatı yükseliyor. Zorunlu bir ihtiyaç ise anormal değerlere çıkıyor.

Fiyatı yüksek olan malın kalitesi de yüksektir anlayışı yerleştirildi. Aynı fabrikada aynı tezgahtan çıkan markaları farklı aynı ürünler arasında da büyük farklar var. Aynı ağaçtan, aynı tarladan alınan ürünler de böyle. Küçük, orta. büyüklüğüne göre tasnif ediliyor, fiyatları da katlanarak artırılıyor.

Vatandaşı kandırmaya yönelik “zararına satışlar” ile “indirimli  satışlar” da ilginç… Marketlerde haftanın ürünü diye belirlenen bir ürün seçilir, o ürüne indirim uygulanır. Ucuz diye almaya gittiğinizde gelmişken şunu da alayım diyorsanız, bilin ki tuzağa düşürüldünüz..

Sosyal ve gelişmiş ülkelerde halk böyle bir duruma izin vermez. Fiyatı artırılan malı satın almaz… Toplu tepki gösterir…

Bir dönemlerde, otomobil ve beyaz eşyalarda adı “büyük” kampanyalar düzenlenirdi. Üretici firmalar, bir süre piyasa mal sürmez, suni bir sıkıntı yaratırdı. Sonra ardından “KDV” bizden gibi indirimlerle piyasaya seslenirlerdi. 15 gün gibi bir zamanda ellerindeki stoklar biterdi. 

Otomobili veya beyaz eşyası olmayan ihtiyaç sahibi bunu bir fırsat zanneder tuzağa düşerdi. Oysa yıllarca beklemişken, 15 gün daha sabretse, bu fiyatların daha da düşeceğini görecekti. 

İhtiyacı fırsata çevirmek alışkanlık yarattı. Birileri fırsatı kullanırken, diğerleri de fırsatı kaçırmadık diye sevinir oldu.

Mübarek Ramazan Ayı da böyle fırsatlarla dolu… 

 


İlgili Etiketler

İlgili etiket bulunamamıştır.


Okuyucu Yorumları