Düzce ve Dr. Faruk Özlü
    Faruk Özlü, Düzce’nin il olduktan sonra ilk bakanı olarak tarihe geçti. Bu kendisi için bir ideal Düzce için de bir şans oldu.

    Bu yazıyı Faruk Özlü’yü övmek için yazmıyorum. Yeri geldiği zaman takdir edeceğim, ancak eleştirim olursa da yazacağım. Çünkü kendisini bu anlayış ve olgunluk içinde görüyorum.

    Seçimler öncesi bir sohbetimizde, Düzce’nin Ankara’da büyük bir temsil boşluğu var demişti. Bunun önemini anlattıktan sonra da, yapmayı düşündüklerini sıralamıştı.

    Gelecekle ilgili güzel düşünceleri var. Bunun için de elinde büyük bir güç var.

Düzce  artık hükümette de temsil ediliyor. Ak Parti iktidarının 14 yıl sonra Düzce’ye verdiği ilk bakanlık bu. Şimdi de geciken ve aksatılan hizmetlerin verilmesini bekliyoruz.

Düzce’ye genel bakıldığında insanın içi acıyor. Bu kadar güzellik ve doğal zenginlik bir arada iken neden görülmemiş… Neden değerlendirilmemiş…

    Akçakoca sahil şeridinin benzeri  nadir bulunur. Deniz, kum, orman ve yeşillik birarada. Sahilinde piknik yapıp, mangalını yakarken aynı anda denize  girilen kaç yer var?

    Ceneviz Kalesinin altındaki  Kale Plajı mavi bayrakla ödüllendirildi. Dünya üzerinde 4 yerde bulunan Ceneviz Kalelerinden biri Akçakoca’da… 70’li yıllarda yabancı  turistlerin kamp alanı idi. Turistler ellerindeki harita ile Ceneviz Kalesini sorardı. Akçakocalı yerini bilmiyordu.

    Bu tarihlerde Bodrum’un adı  yaygın değildi. Ankara Akçakoca’yı kardeş şehir seçmiş ve denize burada giriyorlardı. Ankara’nın komşu kapısı idi.

Bugün Akçakoca’ya deniz için Düzceliler bile gitmiyor...

    Konuralp tiyatro kalıntıları, atlı kapıları , su kemerleri ile her geçen yıl tahrip olup yok oluyor.

İki örnek vererek daha sonraki yazılarımda bu konuya devam edeyim.

    Amasra’da küçük bir kale var. Bu kale onarılarak turizme açıldı. Her yıl Amasra’nın nüfusunun 10 katı yerli yabancı turistin uğrak yeri oldu.
Tarihi dokusunu canlandıran Safranbolu, Beypazarı marka oldu. Eskişehir Odupazarına yılda 2 milyon ziyaretçi gidiyor. Hamamönü, Ankara’nın en gözde yeri haline geldi.

    Evet, Faruk Özlü için tarihi bir imkan. Düzce’nin mimarı olma şansını iyi kullanmasını dilerim.


İlgili Etiketler

İlgili etiket bulunamamıştır.


Okuyucu Yorumları