Güncel / Gündem / Siyaset

Keşir`den Anayasa açıklaması

AK Parti Düzce Milletvekili, Tanıtım ve Medya Başkan Yardımcısı Ayşe Keşir, yeni anayasa maddelerinin görüşüldüğü Anayasa Komisyonunda söz alarak açıklamalarda bulundu.

Keşir'den Anayasa açıklamasıAK Parti Düzce Milletvekili, Tanıtım ve Medya Başkan Yardımcısı Ayşe Keşir, Anayasa Komisyonunda konuştu. 9 gündür toplantılara katıldığını ve eleştiri sınırlarını aşan hitapların iddiaları haklı çıkarmadığının altını çizen Keşir, “  “Dünyanın her ülkesinde halklar uzun vadeli düşünemezler” ifadesini pekiştiren “milli irade fetişizmine saplanmışsınız” ve ifadeleri hayretler içinde dinledim.  İçeriğe ait somut tartışmalar yerine, ısrarla rejim tartışması açmak, tekrar tekrar kullanmak, savunduğunuzu iddia ettiğiniz parlamenter sistemi baltalamak olduğunu, bizatihi demokrasinin kendisine saygısızlık olduğunu düşünüyorum.

1961 ve 1982 anayasaları millet güvensizliği esas almaktadır. Millete güvensizlik içinde olanların, içerikten uzaklaşarak, kasıtlı olarak rejim tartışması açtığını düşünüyorum” dedi.

AK Parti Düzce Milletvekili, Tanıtım ve Medya Başkan Yardımcısı Ayşe Keşir’in konuşması şu şekilde devam etti:

1982 Anayasası, Sivil Siyasetin Karmaşa İle Çalıştırılmamasına Yönelik Bir Anayasadır

1982 Anayasasını yapan askeri yönetimin zihnindeki devlet başkanlığı makamı, Bu makamın da gelecekte, siyaset kökenli biri tarafından değil, tercihen eski bir asker veya silâhlı kuvvetlerin güven ve onayına sahip bir sivil tarafından doldurulacağı hesaplanmıştı.

Ülkemizde Cumhurbaşkanlığı Seçimleri Krizlerle Anılmaktadır
Cumhurbaşkanlığı seçimleri cumhuriyet tarihi boyunca krizlerle anılmaktadır. Ortaya çıkan kriz ve skandallar “sivil siyasetin” yönetim gücünün ve becerisinin zayıflığı olarak algılanmış ve darbelerin de önünü açan süreçler işletilmiştir.

2007’de AK Parti karşıtlığında birleşenler 367 garabetini ortaya atanlar, zannettiler ki, millet iradesinin önüne, eski alışkanlıklarda olduğu gibi, set çekeriz. Oysa “her şerden bir hayır çıkar” anlayışıyla 367 garabeti, milletin seçimiyle göreve gelen Cumhurbaşkanlığının ve bugün tartıştığımız Cumhurbaşkanlığı Sistemi’nin önünü açmıştır.

2007 Referandumunda Millet Oyunu Bozmuştur
Milletimiz; 2007 yılındaki referandumda Cumhurbaşkanının doğrudan Millet tarafından seçilmesine ilişkin düzenleme, bir taraftan vesayetçilerin müdahale zeminini ortadan kaldırmış, hükümet sistemimizi "yarı-başkanlık sistemine" çevirmiş, "başkanlık sistemine" yaklaştırmıştır. Bu noktadan geriye dönüş olamayacağı, bu noktadan da ileriye gidilmesi gereği 2007 yılından bu yana bilinmektedir.

Türkiye'nin Rejim Sorunu Yoktur
Sayın Başbakanımızın vurguladığı gibi bu konu 1923’te bitmiştir. Cumhuriyet, kurtuluş mücadelesi veren Aziz Türk Milletinin en önemli kazanımıdır. Demokratik cumhuriyetlerin farklı hükümet modelleri uygulamaları vardır ve bu Anayasa değişikliği ile de öngörülen “Cumhurbaşkanlığı sistemi” de geçmiş pratiklerden yola çıkılarak, isabetli bir model olarak sunulmaktadır.

Değişiklik teklifine göre Yürütme yetkisi halkoyu ile seçilen Cumhurbaşkanına ait olacaktır. Cumhurbaşkanı bu yetkisini yardımcıları ve parlamento dışından atayacağı bakanlar ile kullanacaktır. Yasama yetkisi ise münhasıran Meclis'te olacaktır. Yasama yürütmeden tamamen ayrılacaktır. Bu teklif ile kuvvetler ayrılığı ilkesine daha uygun bir hükümet sistemi öngörülmektedir. Bu anayasa değişikliği ile yürütme iki başlı olmaktan kurtulmaktadır.

Türkiye Artık Kriz Kültürü Üzerinden Yönetilmeyecektir
Çok partili siyasi hayatımızda hükümetlerin ömrü ortalama 1,5 yıldır. Bu da istikrarsızlık ve kriz demek olduğunu bu salonda bulunanların (yaş ortalaması itibariyle) tecrübeleriyle sabittir. Bu ekonomi de istikrarsızlık, zayıf dış politika demektir. AK Parti’ nin 14 yıllık iktidarı döneminde, kriz tellallarının, geçmiş yıllardaki alışkanlıkları sık sık nüksederek her 1,5-2 yılda bir kendi senaryolarını ortaya koymuşlardır. Bu tacirlerin, kendi yarattıkları krizlere büyük önemler atfederek, bunu hükümeti devirme yöntemi olarak kullanmaya sıklıkla yeltendiklerini de unutmamak gerekir.

AK Parti Hükümetlerine yönelik eski alışkanlıklarla her 1,5-2 yılda bir çıkarılmaya alışılan suni krizler, Recep Tayyip Erdoğan’ın feraseti ve basireti, Aziz Milletimizin desteği ve güveni ile aşılmıştır. Şimdi diyorsunuz ya “kişiye özel düzenleme yapıyorsunuz” diye… Aslında tam aksi bir düzenleme yapılmaktadır. Bugüne kadar Recep Tayyip Erdoğan’ın basireti ve yönetim kabiliyeti ile krizler aşılmış ve 14 yıldır siyasi bir istikrar yakalanmıştır. Bu değişiklik suni krizlerin sistemin içinde barınmaması, sistemin kendi kendisini imha etmesine fırsat vermemesi ve sistemin güçlenmesine yöneliktir.  Takdir edersiniz ki her zaman böyle güçlü bir lider gelmeyebilir.

Sayın Cumhurbaşkanımız seçim kampanyasında sık sık “seçimle gelen Cumhurbaşkanı olarak bilinen Cumhurbaşkanı gibi olmayacağını proaktif olarak Anayasa’dan gelen yetkilerini kullanacağını” ifade etmiş ve milletimizden o şekilde oy istemiştir.

Yine özellikle son iki genel seçim kampanyasında partimiz, milletimize anayasa değişikliği vaadinde bulunmuştur. Aziz Milletimiz bizden Anayasa değişikliği konusunda bu çalışmayı beklemektir ve çok yakından takip etmektedir. Hem komisyon hem de genel kurul süreçlerinden sonra milletimiz, referandum sürecinde de bu konudaki cevabını, açıkça ve hiç şüpheye mahal kalmayacak şekilde vereceğine inanıyorum.

Konuşmamım sonunda, bu sürecin başından bu yana emeği geçen hem Ak Parti’li hem de MHP’li tüm parlamenter ve parti yöneticilerine, 20 Aralık’tan bu yana yapılan toplantılarda emek veren, komisyon başkan, başkanlık divanı ve üyeleri ile tüm milletvekillerine, TBMM personeli ve basın emekçilerine teşekkür ediyorum.”
Bu haber 30.12.2016 12:01:37 tarihinde eklenmiştir. Toplam okunma sayısı :İlgili Etiketler

İlgili etiket bulunamamıştır.

Okuyucu Yorumları

Haber Gezintisi

 • Düzcespor yönetimi belli oldu

 • Otomobilin motor kısmına giren yılanı itfaiye ekipleri çıkardı

 • Sağduyu çağrısı

 • Düzce'de camiler doldu taştı

 • SGK Şehit yakınları ve gazileri ağırladı

 • Düzce’de ByLock kullandığı belirlenen 8 kişi tutuklandı

 • Tıp Fakültesi yeni dönem mezunlarını verdi

 • TEM otoyolunda işlenen cinayetin mahkemesinde karar çıktı

 • Baro Başkanı Azade Ay Ramazan Bayramını kutladı

 • Mavi Bayraklı kent Akçakoca

 • Akçakoca'da sokaklar tek tek iyileştiriliyor

 • Uyuşturucu satıcıları tutuklandı

 • Pokercilere suçüstü

 • Düzce Belediyesi kenti çiçeklendirmeye devam ediyor

 • 'Düşmanlarımız ortak hareket ediyor”

 • TEM otoyolunda feci kaza: 3 ölü, 1 yaralı

 • Düzcespor’un lisansı yok

 • Karatosun Manavgatspor’da

Benzer Haberler