Keleş ve Konuralp
Mehmet Keleş’in başkanlığının yarısı bitmek üzere. Yoğun bir dönem yaşadı, yaşıyor ve yaşayacakta. Ancak hizmet ve başarı ortaya çıkan kalıcı görüntülerle değerlendirilir. Önceden devredilen hizmetlerin tamamlanması ayrıca tartışılır.

Benim söylemek istediğim seçim öncesi programıdır. Bunlardan yalnızca Konuralp’ı değerlendireceğim. Çünkü, hizmet programının ağırlığı Konuralp üzerine idi. Konuralp Düzcenin markası olacaktı. Turizm merkezi olacaktı.

Konuralp ayrıca, üniversite nedeniyle farklı bir özelliğe de sahiptir.

Konuralp’te gönüllü bir grupla 15 yıldan beri yaptığımız bir çalışma vardı. Vali Adnan Yılmaz döneminde kabul görmüş ve çalışmalara başlanmıştı. Sonra öylece kaldı. Mehmet Keleş bu çalışmaları daha ileri götüreceğini vaad etmişti. Oysa bugün, restorasyon duruyor. Çivi çakılmadı. Deneme evi olarak seçilen ev tamamlanmadığı gibi diğer evler için caydırıcı oldu. Antik tiyatroda kazı duruyor.

Merkezde  yollar bazalt taşı ile kaplanıyor, kısmi aydınlatma yapıldı. Turistik belde görüntü kirliliği ile olmaz. Konuralp’te yoğun bir yapılaşma var. Ancak gelişi güzel gibi görünüyor. Arka cepheden alınan kod ile 3 katlar 5’e, 8 katlhar 10’a çıkarılıyor, Bir de neye yarayacağı belli olmayan Osmanlı Otağı kuruldu. Burada Osmanlı Mutfağı kursu ile yemek öğretilecek. Konuralpte Osmanlı Mutfağı ne işe yarayacak?

Osmanlının mutfağı Sarayda padişahlar ve haremine yapılan yemeklerden ibaret idi, saray çalışanlarına ise ayrı yemek pişiriliyordu. Anadolu Mutfağı olsa daha çekici olurdu. 

DEĞERLERİ GÖREBİLMEK

Konuralp’te, dünyada ender bulunan bir seramik toprağı var. Müzesinde yüzlerce biblo bulunuyor. Heykel yapımında kullanılan çok özel toprağa sahip.

50 yıl öncesine kadar çömlekcilik yapılıyordu.

İşte Konuralp’e yakışacak bir değer: Seramik atölyesi, seramik kursları, çanak çömlek çalışmaları. Evlere dağıtılacak el işleri ile ekonomik katkı ve turistik özellik yaşatılacak.

30 yıl kadar önce Konuralp Lisesinde resim öğretmeni Mustafa Düzgün, öğrencileri ile yaptığı biblolardan oluşan seramik sergisi büyük ilgi görmüş, tüm parçalar satılmıştı.

Seçim  öncesi Mehmet Keleş ile bu bilgileri paylaşmak, yaptığımız çalışmaları anlatmak için görüşmek istedim. Kültür müdürü  dahil birçok kişiye ulaşamadım.

Sonuçta hizmet süresinin yarısına gelindi.

Hedefin ilk adımı bence yanlış atılıyor.

Benim çağrım hala geçerli…


İlgili Etiketler

İlgili etiket bulunamamıştır.


Okuyucu Yorumları