Düzcespor ve Samet Turbil
Bulunduğu meslek ile özdeşleşen isimler vardır.  Düzce’de Samet Turbil bunlardan biri idi. Adı anılınca Düzcespor akla gelir, öğretmenliği ikinci sırada kalırdı. Çok kişi de onun eğitimci olduğunu bilmezdi. Ama yakınları ona hep “Samet hoca” diye hitap ederdi.

Samet hoca 1965 yılında Düzce Lisesine tayin olarak geldikten kısa bir süre sonra da, sporcu kimliği ile öne çıktı. Düzcespor’un Düzceli olmayan ilk futbolcusu oldu. Başarılı maçlar oynadı. Gücünü sahada sonuna kadar kullanır, gözü pek bir futbol oynardı. Topla çok buluştuğu için çok top kaybediyor görünürdü. Gol krallığını Düzce’ye getiren ilk isim oldu.

Düzcespor çok sancılı bir süreçden sonra profesyonel olarak liglere katıldı. Şehirlerin amatör takımları birleşerek liglere alınırken, Düzce’de iki yıl anlaşma olamadı. İki ezeli rakib Düzce Gençlik ve Düzcespor yöneticileri isim ve renkler üzerinde bir türlü anlaşamadılar. İki tarafta hem isminden hem renginden vazgeçmiyordu.

Bu yüzden 2. Lig kontenjanını kaçırdık. Talep çok olunca, 3. Lig kuruldu ve Düzcespor’da bu ligde yer verildi. İlk yıl şampiyon olarak 2. Lige çıktık. O hava ile 2. Ligde de çoğunluk yine Düzcespor’u şampıyon adayı olarak gösteriyordu.

Ama ne varki, amatörlükten kalma rekabet yine devam ediyordu.  

Samet hocanın sık  sık anlattığım bir anısı var bende. Sanırım 68-69 sezonu idi. Düzcespor ilk genel kurul toplantısını yapacaktı. O zamanlar Düzce’de sadece Halk Eğitim Merkezinin salonu vardı… Salon dolu, ayakta bile duracak yer yoktu.

Gergin bir ortamda başlayan genel kurul toplantısı, sözlü sataşmalara, çekişmelere sahne oldu. Seçimlere gelindiğinde ise ortam daha gerilmişti. Ve Düzcespor’u kapatıyoruz denerek herkes salondan ayrılmaya başlamıştı.

İşte tam bu sırada bir kişi kürsüye çıktı, mikrofonu aldı...

Beyler, siz ne yapıyorsuz’ dedi ve devam etti; “Nasıl Düzcelisiniz, bir takıma sahip çıkamayacak kadar acizmisiniz. Biz dışarıdan geldik Düzce için ter döküyoruz, siz elinizdeki nimeti kullanamayıp, burada kavga ediyorsunuz. Size yakıştıramadım, bu utançla nasıl yaşayacaksınız…

Salonda çıt yoktu. Herkes birbirine baktı. Toplantıya kaldığı yerden devam edildi.

İşte bu kişi Samet Turbil idi. “Samet hoca” güzel bir ders vermişti.

Nurlar içinde yatsın…


İlgili Etiketler

İlgili etiket bulunamamıştır.


Okuyucu Yorumları